Intermarium
 • 1396
 •  20

  i3

  +2
  Intermarium
 • 732
 •  0

  Adriatyk – Bałtyk – Morze Czarne – Chiny. W Polsce powstanie sekretariat ds. morskich grupy „16+1”


  5 listopada odbył się w Rydze szczyt Chin i państw Europy Środkowowschodniej. Podpisano dwa ważne dokumenty: Riga Guidelines oraz China – CEEC Riga Declaration. Zapadła decyzja, aby to w Polsce powstał sekretariat ds. morskich grupy „16+1”.

  W grupie „16+1”, która spotkała się w sobotę w Rydze znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia. Obserwatorem ryskiego szczytu była m.in. Białoruś.

  Liderzy państw uczestniczący w spotkaniu potwierdzili poparcie dla inicjatywy współpracy włączającej porty Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego wraz ze śródlądowymi drogami wodnymi, która została wysunięta przez premiera Chińskiej Republiki Ludowej Li Keqianga w czasie 4 szczytu Chiny-CEEC w listopadzie 2015. Zadeklarowali, że celem Współpracy Portów Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego jest rozwinięcie węzłów transportowych, włączających porty i zagłębia przemysłowe
  +5
  Intermarium
 • 2198
 •  2

  Międzymorze przez które Putin podobno spać nie może


  Arkadiusz Miksa 10.02.2015 14:33
  Kilka dni temu na portalu «Fronda» pojawił się artykuł: «Armia Międzymorza budzi niepokój Moskwy».

  Według autorów artykułu koncepcja Międzymorza napawa lękiem Rosję. Pierwszym krokiem do realizacji tej koncepcji miało by być powstanie wspólnej brygady wojskowej w skład której wejdą Polacy, Litwini i Ukraińcy. Informacja tym fakcie pojawiła ostatnio na Neonie.

  Przypomnijmy tytułem wstępu, iż koncepcja Międzymorza zakłada budowę bloku państw Europy Środkowo-Wschodniej, które dzięki swej jedności byłyby się wstanie przeciwstawić zarówno zagrożeniom ze strony Zachodu ( głównie Niemiec) jak i Wschodu ( tu oczywistym zagrożeniem jest Rosja). Według autorów artykułu orędownikami tej koncepcji był Piłsudski a współcześnie Lech Kaczyński. Na załączonej do artykułu mapie widzimy obok siebie takie kraje jak Polska, Litwa, Albania, Serbia, Chorwacja, Węgry, Rumunia czy Grecja. Ten jakże ciekawy konglomerat państw miałby stworzyć pewne ramy wzajemnej
  +9
  Intermarium
 • 2136
 •  0

  Armia Międzymorza budzi niepokój Moskwy


  Tadeusz Grzesik, Paweł Chmielewski 6.02.2015, 8:02
  Myśl o powrocie Międzymorza napawa rosyjskie władze przerażeniem, bo oznacza kres marzeń o odbudowie dawnej strefy wpływów. Kreml wie, że jego jedyną szansą jest głęboki podział Europy.
  W ubiegłym roku ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy podpisali umowę o utworzeniu wspólnej, trójnarodowej brygady. Jej oficjalna nazwa to LITPOLUKRBRIG. Utworzenie brygady, planowanej od 2009 roku, wpisuje się koncepcję Międzymorza, przywołując zarazem oczywiste skojarzenia z przedrozbiorową Rzeczpospolitą.

  Skojarzenia te nie są wyłączną domeną Polaków: pamięć o potędze Rzeczypospolitej wywołuje zrozumiały oczywisty strach w Moskwie. Już w lipcu ubiegłego roku, reagując na zapowiedzi podpisania umowy o utworzeniu brygady, „Rosyjska Planeta” pisała o próbie „wskrzeszenia” trójnarodowej Rzeczypospolitej. W prawdziwą panikę Kreml wpadł jednak dopiero wówczas, gdy umowę przekazał Radzie Najwyższej Ukrainy premier Arsenij
  +9
  Intermarium
 • 2155
 •  26

  Klub Izborski przeciw Międzymorzu

  Versja.pl 29 Luty 2016,
  Klub Izborski wzywa do niedopuszczenia przez Moskwę do powstania sojuszu państw między Bałtykiem a Morzem Czarnym.

  Publikacja: Eurasia Dzienne monitora Volume: 13, Issue: 36
  23 lutego 2016
  autor: Paul Goble

  Dwadzieścia pięć lat temu, olbrzymi arsenał broni jądrowej Moskwy nie zapobiegł rozpadowi ZSRR, który runął z powodu koniunkcji problemów wewnętrznych i opozycji z zagranicy – stwierdza wpływowy Klub Izborski. Dziś Rosja podniosła się z klęsk lat 90tych, ale sytuacja zarówno w kraju jak i za granicą jest taka, że Rosja będzie znowu zagrożona, o ile nie poświęci więcej wysiłku w celu przezwyciężenia trudności wewnętrznych i wyzwań płynących z zagranicy.

  Klub Izborski składa się z grupy intelektualistów i pisarzy zgromadzonych przez ultra nacjonalistycznego sowiecko-rosyjskiego autora Aleksandra Prochanowa dla promocji rosyjskiego nacjonalizmu i konserwatyzmu. W swoim niedawnym, liczącym 7000 słów raporcie, sekcja Briańska Klubu Izborskiego
  +2