Polska
 • 1226
 • Białoruś, nasz sąsiad  Krzysztof O (3 дня назад )
  Panie Zbigniewie. Słuchając Pana wykładu o Ukrainie pomimo wielu nieścisłości jeszcze mogłem się zgodzić z większością rzeczy ale takich bredni jak o Białorusi to jeszcze nie słyszałem. Nie wiem czy się śmiać czy płakać. Ja w odróżnieniu od Pana nie byłem tam raz tylko jeżdżę tam regularnie od 25 lat ( jak i na Ukrainę, do Mołdawii, Kazachstanu itp). Fajnie wziąć suche statystyczne dane i mówić takie bzdury nie mając pojęcia o realiach. Białoruś rozwija się lepiej od Polski ha ha ;) Niezłe. To niech mi Pan powie dlaczego to Białorusini jeżdżą do nas do pracy a nie odwrotnie ?? Dlaczego od 20 lat praktycznie nie wzrosły tam realne zarobki ??? Większość Białorusinów zarabia około 500-600 rubli miesięcznie (800-1000 zł). Tylko zarobki w Mińsku są na poziomie 1000-1500 rubli. O białoruskich kołchozach nawet nie wspomnę. Tak samo jak i cała gospodarka, działają na socjalistycznych zasadach i gospodarce planowej a przy wprowadzeniu realnej rynkowej konkurencji dawno by padły. Pan sobie nawet w 1% nie zdaje sprawy z biurokracji, ilości organów kontrolnych i innych głupot które tam istnieją. Ceny produktów, ubrań, sprzętu AGD w sklepach są droższe niż w Polsce – przy 3-krotnie mniejszych zarobkach pracowników, kilkukrotnie tańszym prądzie i gazie i połowę tańszym paliwie. Cała gospodarka trzyma się tylko i wyłącznie na interwencjonizmie państwowym i ograniczeniu konkurencji poprzez zaporowe cła na import towarów z zagranicy.
  Prawie cały wykład jak mantrę powtarza Pan brednie o nieprzerwanym wzroście PKB Białorusi 3,5% rocznie jednocześnie mówiąc o hiperinflacji i kilku dewaluacjach rubla ;)))) Każdemu logicznie myślącemu człowiekowi troszeczkę to się nie składa do kupy ;)))
  Zadałem sobie nieco trudu i na stronie białoruskiego odpowiednika naszego GUS znalazłem dane o PKB Białorusi za ostatnie lata.
  2012 — 1,7 %;
  2013 — 1,1 %;
  2014 — 1,6 %;
  2015 — −3,9 %; ( ujemny)
  2016 — −2,6 %; (ujemny)
  2017 — 2,4 %;
  2018 — 3 %;
  2019 — 1,2%.
  Nigdzie nie widzę tutaj tego cudownego wzrostu o którym ciągle Pan powtarza. Na przyszłość radzę szukać rzetelnych danych u źródeł.
  • нет
  • 0
  • +4

  4 комментария

  avatar
  «Нам надо смотреть подальше — чтобы у нас было стабильное общество. Надо ухо держать востро: желающих подорвать нас изнутри не уменьшается. К сожалению, большинство из тех, кто изъявляет такие желания, это так называемые наши граждане. Их даже трудно гражданами назвать.У них все плохо, им бы в чем-нибудь подковырнуть власть и разобщить общество, сделать хуже. Они используют любой момент. Я читаю их разного рода заявления не только в интернете, но и в так называемых средствах массовой информации, — заметил Лукашенко. — Поэтому милиции я лично отвожу очень большое место в обеспечении стабильности в нашем обществе».

  О как. А я это регулярно на Браме слышу. Видать сам АГЛ сюда регулярно пописывает.
  +1
  avatar
  Хотел минуснуть эту польскую фигню, ну да ладно… Подобные мысли в головах у многих ляхов, допустим.

  Изумляет, насколько далёк автор от понимания диктаторских режимов — так рассуждает о ментальности беларусов, о наших политических предпочтениях, будто у нас тут демократия и свободное народное волеизъявление. Да сама баба Лида всей картины не знает, куда уж этому польскому пустобреху!
  0
  avatar
  Как Лукашенко чижика съел тунеядцев победил.

  Денежные переводы украинцев, работающих за рубежом в 2018 составили 14,4 млрд $ или 11% ВВП

  0
  avatar
  После Эстонии и Латвии, карантин объявляет и Литва: с понедельника будет запрещен въезд большинству иностранцев, и закрыто большинство магазинов, за исключением продовольственных.
  0
  У нас вот как принято: только зарегистрированные и авторизованные пользователи могут делиться своим мнением, извините.