Европа
 • 1698
 • Europarlament przyjął umowę o ułatwieniach wizowych z Białorusią  Trwa kolejna sesja Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Majowa sesja w zdecydowanej większości poświęcona jest głosowaniom nad sprawozdaniami i rezolucjami poświęconymi uchwaleniu absolutorium dla wszystkich instytucji unijnych oraz relacjom z krajami trzecimi, między innymi z Wielką Brytanią w kwestii umowy brexitowej. W posiedzeniu zdalnie uczestniczy i głosuje europoseł Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Akcji Wyborczej na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin. Europosłowie mają w sumie do przegłosowania kilkaset poprawek i sprawozdań, które będą mieć bezpośredni wpływ na funkcjonowanie Unii oraz życie jej obywateli.

  Z punktu widzenia mieszkańców Litwy, a zwłaszcza Wileńszczyzny, ważną informacją jest przyjęcie dzisiaj przez Parlament Europejski umowy zawartej pomiędzy Unią Europejską a Białorusią o obustronnych ułatwieniach wizowych. Ma to istotne znaczenie nie tylko ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo Litwy i Białorusi, ale też z powodu posiadania przez wielu mieszkańców podzielonej granicą państw Wileńszczyzny rodzin po drugiej stronie granicy. Sprawę tę wielokrotnie podnosił na forum unijnym poseł Waldemar Tomaszewski, który jest wiceprzewodniczącym Delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw relacji z Białorusią, a ostatnio, pod koniec lutego, przewodniczył oficjalnej roboczej wizycie delegacji na Białoruś, która przebywała w Mińsku i Grodnie. Również tam, podczas rozmów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz z kierownictwem białoruskiej Straży Granicznej, europoseł wnosił o ułatwienia w ruchu bezwizowym, co spotkało się ze zrozumieniem i przychylnością strony białoruskiej.

  W przyjętej dzisiaj przez Parlament umowie zapisano wprowadzenie, na zasadzie wzajemności, ułatwień w wydawaniu wiz obywatelom Unii i Białorusi planującym pobyt nie dłuższy niż 90 dni. Ponadto całkowicie zwolnione z opłaty wizowej będą dzieci poniżej 12 roku życia, osoby niepełnosprawne, bliscy krewni mieszkający po obu stronach granicy oraz członkowie oficjalnych delegacji. Dokumenty wymagane do uzasadnienia celu podróży także zostały uproszczone dla osób ubiegających się o wizę, między innymi dla bliskich krewnych, przedsiębiorców, dziennikarzy, uczniów szkół podstawowych i średnich, studentów i osób biorących udział w wydarzeniach naukowych, kulturalnych i sportowych.

  Szczegóły umowy zostaną uzgodnione wkrótce pomiędzy Komisją Europejską a białoruskim rządem. Sama umowa zaś wejdzie w życie po ratyfikowaniu jej przez obie strony porozumienia.

  l24.lt/pl/polityka/item/342017-europarlament-przyjal-umowe-o-ulatwieniach-wizowych-z-bialorusia?fbclid=IwAR1Db-L_n_-A88a85ZF45DxjTXd6cH8LCaGYZL-A7QuhkIxC8NGksd1Bivg
  • нет

  5 комментариев

  avatar
  To co, just mamy tanni vizy? Bardzo dobze
  +1
  avatar
  Szkoda ,że tak długo zajęło to jewrokołchozowi. I szkoda ,że w czasach koronawirusa. Wszelkie wizy powinny być w ogóle zniesione. One nie mają sensu. Ale dobre i to
  0
  avatar
  :) Эх, хорошо бы Княство вернулось в Европу…
  Но это невозможно.
  Ведь когда-то оно присоединилось к Европе именно для того, чтобы бороться с европейской христианской цивилизацией.
  Результат — налицо.
  0
  avatar
  Радий за білорусів :)
  +1
  avatar
  Вместе со сменой президента придёт и безвиз ;)
  0
  У нас вот как принято: только зарегистрированные и авторизованные пользователи могут делиться своим мнением, извините.