Текущее время: 16 июн 2024, 21:13

Часовой пояс: UTC + 2 часа




Начать новую тему Эта тема закрыта, вы не можете редактировать и оставлять сообщения в ней.  [ Сообщений: 583 ]  На страницу Пред.  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  След.
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 12:32 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 15 дек 2010, 04:07
Сообщения: 2756
Kryviec писал(а):
Да пожалуйста, можете считать несуществующий Интермариум некой новой формой полит. организации, никто же не запрещает.

Если кто-то хочет, может так считать. Для меня Интермариум - всего-лишь "догоняющий" проект. Я никакого крушения ЕС и США не жду.
Kryviec писал(а):
А если уже хотите серьезно об империях порассуждать - прошлое это или будущее, советую с актуальной литературой на тему познакомиться, чтобы потом сюрпризов не было.

Не сомневаюсь, что такой литературы много и написана она хорошо.
Но так же не сомневаюсь, что писали ее историки, публицисты, социологи, философы и прочие гуманитарии, которые не обладают пониманием экономической основы существующего мира и "визиями" куда эта махина движется. Так что мне эти рассуждения не интересны.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 12:32 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Kryviec писал(а):
Монро писал(а):
Хвалите друг дружку. :-): Ага, чего ж вы тогда на Браму приперлись, а не у себя там развивали эту тематику?
А нет у вас там людей. Вот и весь секрет.


Надо же за подопечными присматривать.

Мы не ваши подопечные. :za_da_va_la:


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 12:33 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 дек 2011, 12:24
Сообщения: 1312
Откуда: Sacrum Imperium Europaeum
Oneiros писал(а):
За то, что вся ваша "историческая" шобла в свое время проморгала западно-балтийскую версию о происхождении Литвы, вас всех нужно отправить на мелиоративные работы в полесские болота лет на 10 за ущерб государству в особо крупном размере. Впрочем, за вас двоих я заступлюсь. Будете делать нормальную экспозицию мирского замка. :-)

Літва мае ўсходнеславянскія вытокі. Аляксей Дзермант вам напісаў тое самае, што і я раней: частка заходніх балтаў (куршы, ятвягі, частка прусаў у Малой Літве перадусім) у сілу самых розных прычынаў сталі арэалам для лінгвістычнай экспансіі ўсходнебалцкай (літоўскай) мовы ў XIII-XVI стст., і ўвайшлі ў склад таго, што ў этнічным сэнсе можна акрэсліць як "літоўцы". Але яны не з'яўляюцца нейкім літоўскім "протапластам", не ёсць "происхождением Литвы". Тут няма нічога унікальнага, нейкага этнічнага sui generis, бо гэта звычайная з'ява для усіх рэгіёнаў Еўропы таго часу. Самі тэрміны ("усходні"/"заходні балт") увогуле маюць выключна ўмоўны лінгвістычны сэнс - іншымі словамі, гэта інтэлектуальны канструкт для унутранага навуковага выкарыстання, які дакладна не варта цягнуць у сферу ідэй і палітычнай архітэктуры, як часта гэта адбываецца.

У Мір (ці яшчэ куды далей) я пэўна з'еду сам калісьці, бо ніякага інтэлектуальнага жыцця тут усё адно няма, і Менск мне ўжо жахліва надакучыў за апошнія гады. Таму дэпартацыі не спатрэбяцца. :-):

_________________
Towarzysze, jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku „Niepodległość”, ale tam wysiadłem. Wy możecie jechać do stacji końcowej, jeśli potraficie, lecz teraz przejdziemy na „Pan”. Józef Piłsudski, 1918.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 12:35 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 15 дек 2010, 04:07
Сообщения: 2756
Kryviec писал(а):
Долгое время Беларусь одним своим существованием было цвиком в заднице олигархического режима в РФ. Если нам удастся запустить вторую волну индустриализации, то это будет серьезным вызовом и примером для российских элит. В общем у нас особая роль в так называемом "русском мире" - консервативная, и одновременно новаторская.

О, стоило ковырнуть, и поперло. Узнаю программки нейромира с товарищем Губановым и хазинство. Я вам еще раз говорю, чтобы рассуждать про "новые волны индустриализации", нужно что-то понимать в экономике, а не рассуждать по пересказанным вам Синкевичем бредням.
Про цвик смешно, да.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 12:39 
Не в сети
Малиновые штаны

Зарегистрирован: 09 июл 2011, 15:11
Сообщения: 409
Oneiros писал(а):
О, стоило ковырнуть, и поперло. Узнаю программки нейромира с товарищем Губановым и хазинство. Я вам еще раз говорю, чтобы рассуждать про "новые волны индустриализации", нужно что-то понимать в экономике, а не рассуждать по пересказанным вам Синкевичем бредням.
Про цвик смешно, да.


Вообще то, я вам только что примерно логику власти обрисовал. Можете соглашаться или нет с ней, но она такова. Интересно было бы послушать ваше "правильное" мнение о глобальном развитии экономики.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 12:40 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Kryviec писал(а):
Oneiros писал(а):
Ога. Белорусские хлопцы из голозадой периферии Европы помогут ЕС и России. И чем же? Может ресурсами или технологиями? Нет! У них есть пара "гениальных" идей. Только и всего. Жгите дальше.


Долгое время Беларусь одним своим существованием было цвиком в заднице олигархического режима в РФ. Если нам удастся запустить вторую волну индустриализации, то это будет серьезным вызовом и примером для российских элит. В общем у нас особая роль в так называемом "русском мире" - консервативная, и одновременно новаторская.


Что такое "вторая волна индустриализации в РБ"?
Какие заводы собираетесь строить?
Для чего?
Кто будет их строить? За чьи деньги?
Кто будет на них работать?
Куда будете продавать продукцию и почему ее купят?


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 12:41 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Oneiros писал(а):
Kryviec писал(а):
Долгое время Беларусь одним своим существованием было цвиком в заднице олигархического режима в РФ. Если нам удастся запустить вторую волну индустриализации, то это будет серьезным вызовом и примером для российских элит. В общем у нас особая роль в так называемом "русском мире" - консервативная, и одновременно новаторская.

О, стоило ковырнуть, и поперло. Узнаю программки нейромира с товарищем Губановым и хазинство. Я вам еще раз говорю, чтобы рассуждать про "новые волны индустриализации", нужно что-то понимать в экономике, а не рассуждать по пересказанным вам Синкевичем бредням.
Про цвик смешно, да.


Присоединяюсь. Мантры Синкевича не дают покоя Дерманту. :hi_hi_hi: :danser_dans:


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 12:42 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 15 дек 2010, 04:07
Сообщения: 2756
dunczyk kresowy писал(а):
Літва мае ўсходнеславянскія вытокі. Аляксей Дзермант вам напісаў тое самае, што і я раней: частка заходніх балтаў (куршы, ятвягі, частка прусаў у Малой Літве перадусім) у сілу самых розных прычынаў сталі арэалам для лінгвістычнай экспансіі ўсходнебалцкай (літоўскай) мовы ў XIII-XVI стст., і ўвайшлі ў склад таго, што ў этнічным сэнсе можна акрэсліць як "літоўцы". Але яны не з'яўляюцца нейкім літоўскім "протапластам", не ёсць "происхождением Литвы". Тут няма нічога унікальнага, нейкага этнічнага sui generis, бо гэта звычайная з'ява для усіх рэгіёнаў Еўропы таго часу.

Нет, не мае. Почти все имена нобилитета ВКЛ железно западно-балтийские. Один этот факт отправляет всю нарисованную литовцами историю в утиль.
dunczyk kresowy писал(а):
Самі тэрміны ("усходні"/"заходні балт") увогуле маюць выключна ўмоўны лінгвістычны сэнс - іншымі словамі, гэта інтэлектуальны канструкт для унутранага навуковага выкарыстання, які дакладна не варта цягнуць у сферу ідэй і палітычнай архітэктуры, як часта гэта адбываецца.

Это не так. Принадлежность к истокам ВКЛ еще какое значение имеет. Иначе не возник бы литвинизм.
dunczyk kresowy писал(а):
У Мір (ці яшчэ куды далей) я пэўна з'еду сам калісьці, бо ніякага інтэлектуальнага жыцця тут усё адно няма, і Менск мне ўжо жахліва надакучыў за апошнія гады. Таму дэпартацыі не спатрэбяцца. :-):

Ну ладно. Вас я амнистирую. :-)

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 12:43 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Oneiros писал(а):
Империи-шлимперии :-)
Как наверное хорошо жить в собственном выдуманном мире, натягивая концепты из прошлого на настоящее и будущее и кричать: империя никогда не умирала! империя будет жить! ЕС - империя! Северная континентальная империя! Интермариум - новая империя!
Мне бы так...



ЧТО ЕС скорее империя соглашусь.

Что ИНтермариум имперский проект- НЕ соглашусь.
Я лично не империалист. А если Кривец империалист, то это его вопросы.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 12:44 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Oneiros писал(а):
Kryviec писал(а):
Действительно, злорадство по поводу дегенеративных явлений как в западном, так и в восточном ареале европейской цивилизации неуместно. Вместо наполнения Интермариума шакальими мотивами (будем ждать, когда вокруг все падут), следовало бы думать о том, чем мы можем помочь в укреплении этой цивилизации, в том числе нашим братьям на западе и востоке.

Ога. Белорусские хлопцы из голозадой периферии Европы помогут ЕС и России. И чем же? Может ресурсами или технологиями? Нет! У них есть пара "гениальных" идей. Только и всего. Жгите дальше.

:cool_cool: :-)

Вот мне интересно наблюдать Дермант эволюционирует от белорусского националиста к белорусскому империалисту. :-): :ga-ze-ta;


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 12:48 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 дек 2011, 12:24
Сообщения: 1312
Откуда: Sacrum Imperium Europaeum
Oneiros писал(а):
Ога. Белорусские хлопцы из голозадой периферии Европы помогут ЕС и России. И чем же? Может ресурсами или технологиями? Нет! У них есть пара "гениальных" идей. Только и всего. Жгите дальше.

Імперыі - гэта перадусім ідэі і сімвалы, метапалітыка. Дзеля чаго, як вы думаеце, у ЕЗ прынялі, насуперак якой-небудзь эканамічнай і палітычнай логіцы, жабрачыя (на той час), з вельмі неардынарнай палітычнай гісторыяй аўтарытарызму, "няспелыя" грамадствы Гішпаніі, Партугаліі, Грэцыі, а зараз яшчэ нарэшце Румыніі і Баўгарыі? І чаму ўсе размовы і праекты з уступленнем Турцыі так і засталіся праектамі і размовамі, не гледзячы на ўсе поспехі апошняй і усе еўрапейскія дэкларацыі пра "роўнасць" і неістотнасць рэлігіі для сённяшняга ЕЗ? Проста Новы Рым імкнецца заняць свае колішнія прасторы ў межах Хрысціянскага (Грэка-лацінскага) свету, Res publica christiana, у якім няма месца нашчадкам асманскай Порты, але забраніраванае месца для ўсіх "крывых і касых" з паўднёвай і ўсходняй перыферыі субкантыненту. Таму так, сапраўды, месца ў еўрапейскай імперскай сімфоніі для нас ёсць, як для часткі агульнай складанай мазаікі.

_________________
Towarzysze, jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku „Niepodległość”, ale tam wysiadłem. Wy możecie jechać do stacji końcowej, jeśli potraficie, lecz teraz przejdziemy na „Pan”. Józef Piłsudski, 1918.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 12:57 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Идите вы со своей имперской европейской симфонией знаете куда? :danser_dans:

Я тут русских имперцев посылаю, а тут еще европейский нарисовался. :pisa_tel:


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 13:00 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 дек 2011, 12:24
Сообщения: 1312
Откуда: Sacrum Imperium Europaeum
Oneiros писал(а):
Нет, не мае. Почти все имена нобилитета ВКЛ железно западно-балтийские. Один этот факт отправляет всю нарисованную литовцами историю в утиль.

Па-першае, амаль усе імёны літоўскіх князёў можна патлумачыць нават з банальным веданнем сучаснай літаратурнай літоўскай:
http://www.countries.ru/library/countri ... ponyms.htm
Менш чытайце Дзеружынскіх.

Па-другое, цікава, а як ваша імя? Яно часам не грэцкае? Можа вы і ці не абсалютная большасць беларусаў - грэкі?..

Oneiros писал(а):
Это не так. Принадлежность к истокам ВКЛ еще какое значение имеет. Иначе не возник бы литвинизм.

Я вам пра Фаму, а вы мне пра Ярому. Калі раптам акажацца, што адна з вашых бабуляў з дзесятым пакаленні была хрышчанай яўрэйкай, гэта неяк паўплывае на вашу ідэнтычнасць і вы пачнецца вучыць ідыш?

Oneiros писал(а):
Ну ладно. Вас я амнистирую. :-)

Ага, дзякуй. :-):

_________________
Towarzysze, jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku „Niepodległość”, ale tam wysiadłem. Wy możecie jechać do stacji końcowej, jeśli potraficie, lecz teraz przejdziemy na „Pan”. Józef Piłsudski, 1918.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 13:01 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 дек 2011, 12:24
Сообщения: 1312
Откуда: Sacrum Imperium Europaeum
Монро писал(а):
Идите вы со своей имперской европейской симфонией знаете куда? :danser_dans:

Я тут русских имперцев посылаю, а тут еще европейский нарисовался. :pisa_tel:

А я спадзяваўся, што вас ужо вылечылі. :-):

_________________
Towarzysze, jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku „Niepodległość”, ale tam wysiadłem. Wy możecie jechać do stacji końcowej, jeśli potraficie, lecz teraz przejdziemy na „Pan”. Józef Piłsudski, 1918.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 13:02 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Я и не болел империей. Вы на себя посмотрите. Совсем больной. :ni_zia:


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 13:05 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 дек 2011, 12:24
Сообщения: 1312
Откуда: Sacrum Imperium Europaeum
Монро писал(а):
Я и не болел империей. Вы на себя посмотрите. Совсем больной. :ni_zia:

Вы хварэлі на хамства і навязлівыя ідэі (Імажынарыюм). Абодва дыягназы, відаць, застаюцца ў сіле. :uch_tiv:

_________________
Towarzysze, jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku „Niepodległość”, ale tam wysiadłem. Wy możecie jechać do stacji końcowej, jeśli potraficie, lecz teraz przejdziemy na „Pan”. Józef Piłsudski, 1918.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 13:06 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
А вы хварэете на империю.
Вы не на тот сайт пришли. Среди нас практически нет людей, которые мечтают о империи.
Вам надо искать империалистов. Баранчик у нас прорусский империлист.
Прозападные империалисты? Даже не знаю.....у нас их тут масса проевропейцев-прозападников, начиная от Милинкевича.

А вы за какую империю выступаете? Белорускую? Континентальную? Это к стайке Синкевича. Там эти сказочники обитают. А у нас вы поддержку не найдете.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 13:13 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 дек 2011, 12:24
Сообщения: 1312
Откуда: Sacrum Imperium Europaeum
Монро писал(а):
Вы не на тот сайт пришли. Среди нас практически нет людей, которые мечтают о империи.

Гэта вам толькі так падаецца. Я тут яшчэ не бачыў нікога, хто б на гэта не хварэў. Акрамя пана Церашковіча хіба. :-):

Пачытайце Волаха ці Wasserdast - там ужо і экспансія, і касмічныя праекты, і метраполія (ці то Беларусь, ці то Ўкраіна, як Волаха ў апошняй рэпліцы). Як гэта не назаві, усё адно атрымаецца імперства, праўда своеасаблівага разліву.

_________________
Towarzysze, jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku „Niepodległość”, ale tam wysiadłem. Wy możecie jechać do stacji końcowej, jeśli potraficie, lecz teraz przejdziemy na „Pan”. Józef Piłsudski, 1918.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 13:14 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Ну, вот их и допытывайте. Я на это смотрю слегка усмехаясь. :-)


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 13:17 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 дек 2011, 12:24
Сообщения: 1312
Откуда: Sacrum Imperium Europaeum
Монро писал(а):
А вы за какую империю выступаете? Белорускую? Континентальную? Это к стайке Синкевича. Там эти сказочники обитают. А у нас вы поддержку не найдете.

Я за адну імперыю з усіх магчымых - Рым, які ўвасоблены ў ЕЗ. І межаў у яе няма, бо інтарэсы яе глабальныя.

Мне іх шукаць не трэба. Уся сённяшняя вярхушка ў Бруселі - імперцы. Гэта праект, які існуе не ў фантазіях, а рэалізуецца. Менавіта таму ён мне ўласна і цікавы.

_________________
Towarzysze, jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku „Niepodległość”, ale tam wysiadłem. Wy możecie jechać do stacji końcowej, jeśli potraficie, lecz teraz przejdziemy na „Pan”. Józef Piłsudski, 1918.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 13:18 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 дек 2011, 12:24
Сообщения: 1312
Откуда: Sacrum Imperium Europaeum
Монро писал(а):
Ну, вот их и допытывайте. Я на это смотрю слегка усмехаясь. :-)

Форум уласна ж і існуе для дыскусій і спрэчак?

_________________
Towarzysze, jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku „Niepodległość”, ale tam wysiadłem. Wy możecie jechać do stacji końcowej, jeśli potraficie, lecz teraz przejdziemy na „Pan”. Józef Piłsudski, 1918.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 13:21 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
dunczyk kresowy писал(а):
Монро писал(а):
А вы за какую империю выступаете? Белорускую? Континентальную? Это к стайке Синкевича. Там эти сказочники обитают. А у нас вы поддержку не найдете.

Я за адну імперыю з усіх магчымых - Рым, які ўвасоблены ў ЕЗ. І межаў у яе няма, бо інтарэсы яе глабальныя.

Мне іх шукаць не трэба. Уся сённяшняя вярхушка ў Бруселі - імперцы. Гэта праект, які існуе не ў фантазіях, а рэалізуецца. Менавіта таму ён мне ўласна і цікавы.


А я против ЕС и против Рима. Не хочу жить под западноевропейцами.
И под русскими не хочу, о чем так мечтает Баранчик.

ИНтеграция- это у них понимается как империя.
А я понимаю под интеграцией не более чем сотрудничество.
Хотите империю? Не будет вам тогда от меня поддержки. :-):
Никаких империй ни с Востока, ни с Запада. :pri_vet:-:


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 14:06 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 15 дек 2010, 04:07
Сообщения: 2756
Kryviec писал(а):
Вообще то, я вам только что примерно логику власти обрисовал. Можете соглашаться или нет с ней, но она такова. Интересно было бы послушать ваше "правильное" мнение о глобальном развитии экономики.

Читайте форум. Достаточно было написано, в том числе по неоиндустриализации.
Kryviec писал(а):
Да кому это вообще важно, кроме особо озабоченных? А еще говорите о жизни в параллельных мирах.

Цитата:
Кровное родство кривичей и литвы, сходство их обычаев и культуры стали «закваской» для прочного фундамента, на котором возникало новое государство, известное в пору своего расцвета как Великое Княжество Литовское.

Узнаете?
dunczyk kresowy писал(а):
Па-першае, амаль усе імёны літоўскіх князёў можна патлумачыць нават з банальным веданнем сучаснай літаратурнай літоўскай:
http://www.countries.ru/library/countri ... ponyms.htm
Менш чытайце Дзеружынскіх.

Лол. А вы видели итоговые толкования из литовского языка? Вам самому не смешно? Мне вот смешно.
Деружинский кстати ничего сказать на этот счет не смог.
dunczyk kresowy писал(а):
Па-другое, цікава, а як ваша імя? Яно часам не грэцкае? Можа вы і ці не абсалютная большасць беларусаў - грэкі?..

Конечно Oneiros греческое. Сам выбирал. Что с того? :du_ma_et:
Только вот дохристианские имена по происхождению сильно отличаются от христианского массива.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 15:14 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 дек 2011, 12:24
Сообщения: 1312
Откуда: Sacrum Imperium Europaeum
Oneiros писал(а):
Лол. А вы видели итоговые толкования из литовского языка? Вам самому не смешно? Мне вот смешно.

А што вам тут такога смешнага, не разумею? оО Логіка ўтварэння імёнаў у балтаў была дакладна такая ж, як і ў славян, бо яны паходзяць з адной моўнай і этнічнай галіны індаеўрапейцаў. Усе гэтыя славянскія Гарыславы, Дабрамілы, Дружылы, Весяліны гучаць для сучаснага вуха гэтаксама анекдатычнага, асабліва калі ўглядзецца ў іх этымалогію, бо ментальнасць людзей з тых часоў змяілася карэнным чынам, асабліва пасля хрысціянізацыі.

Oneiros писал(а):
Деружинский кстати ничего сказать на этот счет не смог.

Дзеружынскі - гэта збіральны вобраз.

dunczyk kresowy писал(а):
Конечно Oneiros греческое. Сам выбирал. Что с того? :du_ma_et:

Я меў на ўвазе ваша сапраўднае імя. Яно або грэцкае, або старажытнагабрэйскае, або славянскае, або яшчэ значна радзей - германскае ці рымскае, як і ў астатніх беларусаў. Гэта аднак ніяк не адмяняе таго факту, што сярод далёкіх продкаў сучасных беларусаў балты-аўтахтоны складаюць большасць, аднак у імёнах гэта абсалютна ніяк не адасобілася.

dunczyk kresowy писал(а):
Только вот дохристианские имена по происхождению сильно отличаются от христианского массива.

А ў вас ёсць нейкія пісьмовыя крыніцы (а не сучасныя спекуляцыі) датычна дахрысціянскіх імёнаў асноўнай масы насельніцтва сучаснай Беларусі? Я маю на ўвазе не эліты скандынаўскага, славянскага і балцкага паходжання, а менавіта продкаў сучасных беларусаў?

_________________
Towarzysze, jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku „Niepodległość”, ale tam wysiadłem. Wy możecie jechać do stacji końcowej, jeśli potraficie, lecz teraz przejdziemy na „Pan”. Józef Piłsudski, 1918.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 16:08 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 15 дек 2010, 04:07
Сообщения: 2756
dunczyk kresowy писал(а):
А што вам тут такога смешнага, не разумею? оО Логіка ўтварэння імёнаў у балтаў была дакладна такая ж, як і ў славян, бо яны паходзяць з адной моўнай і этнічнай галіны індаеўрапейцаў. Усе гэтыя славянскія Гарыславы, Дабрамілы, Дружылы, Весяліны гучаць для сучаснага вуха гэтаксама анекдатычнага, асабліва калі ўглядзецца ў іх этымалогію, бо ментальнасць людзей з тых часоў змяілася карэнным чынам, асабліва пасля хрысціянізацыі.

Не передергивайте. Горислава или Добромил вполне нормальные имена хоть и редкие. Дружило и Веселина вообще односоставные простые имена. И все равно имеют нормальный смысл: "пылающий славой", "любящий добро", "дружелюбный", "веселый". А элита славянская звалась именами еще более логичными: Святослав, Владимир, Ярослав, Всеслав, Владислав, Казимир.
Но вместо того, чтобы потребовать у литовцев предъявить аналоги, вы уныло соглашаетесь на всякую лабудень, кое-как собранную из кусков литовских слов, которую они вам подсовывают, да еще некоторые начинают писать литовские варианты имен на русском и белорусском.
dunczyk kresowy писал(а):
А ў вас ёсць нейкія пісьмовыя крыніцы (а не сучасныя спекуляцыі) датычна дахрысціянскіх імёнаў асноўнай масы насельніцтва сучаснай Беларусі? Я маю на ўвазе не эліты скандынаўскага, славянскага і балцкага паходжання, а менавіта продкаў сучасных беларусаў?

Нет конечно. Никого не волнует, как там звали крестьян. Все упирается в происхождение элит.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 16:20 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 01 сен 2010, 21:46
Сообщения: 5900
dunczyk kresowy писал(а):
Увогуле не зразумела, як можна кінуць выклік рымскай спадчыне - гэта тое самае, што адмовіцца ад усёй еўрапейскай культурнай, прававой, палітычнай традыцыі. Пры гэтым не маючы ніякіх альтэрнатываў і магчымасцяў хоць неяк запоўніць той вакуум, які паўстане замест яе. Але ў гэтым усе гуны.
Кинуть вызов, а то и вообще отказаться можно от любого наследства - много ли в совр Египте, Месопотамии осталось от величайших мировых центров? На Крите? Это не проблема, вопрос - а что взамен?
Кстати, совершенно не обязательно вакуум "вместо" - ИМХО, быстро заполнится исламом, буддизмом, дзеном, сектами...

Разрушение языческого мира в Европе и на ближ Востоке вовсе не создало вакуум, скорее сумятицу.

_________________
"Вы живете на внешней поверхности шара. И таких шаров еще множество в мире, на некоторых живут гораздо хуже вас, а на некоторых – гораздо лучше вас. Но нигде больше не живут глупее…"/АБС/


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 16:46 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 01 сен 2010, 21:46
Сообщения: 5900
Kryviec писал(а):
Oneiros писал(а):
Ога. Белорусские хлопцы из голозадой периферии Европы помогут ЕС и России. И чем же? Может ресурсами или технологиями? Нет! У них есть пара "гениальных" идей. Только и всего. Жгите дальше.


Долгое время Беларусь одним своим существованием было цвиком в заднице олигархического режима в РФ. Если нам удастся запустить вторую волну индустриализации, то это будет серьезным вызовом и примером для российских элит. В общем у нас особая роль в так называемом "русском мире" - консервативная, и одновременно новаторская.
"Какое небо голубое! Мы не сторонники..." и далее по тексту. :-)
Где рынки для второй волны индустриализации РБ?

Пока видны две роли РБ:
- обкатка механизмов перехода от демократического государства к диктаторскому,
- показательная морковка для втягивания Украины в союз с РФ.

_________________
"Вы живете на внешней поверхности шара. И таких шаров еще множество в мире, на некоторых живут гораздо хуже вас, а на некоторых – гораздо лучше вас. Но нигде больше не живут глупее…"/АБС/


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 17:00 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 01 сен 2010, 21:46
Сообщения: 5900
dunczyk kresowy писал(а):
Oneiros писал(а):
Ога. Белорусские хлопцы из голозадой периферии Европы помогут ЕС и России. И чем же? Может ресурсами или технологиями? Нет! У них есть пара "гениальных" идей. Только и всего. Жгите дальше.

Імперыі - гэта перадусім ідэі і сімвалы, метапалітыка. Дзеля чаго, як вы думаеце, у ЕЗ прынялі, насуперак якой-небудзь эканамічнай і палітычнай логіцы, жабрачыя (на той час), з вельмі неардынарнай палітычнай гісторыяй аўтарытарызму, "няспелыя" грамадствы Гішпаніі, Партугаліі, Грэцыі, а зараз яшчэ нарэшце Румыніі і Баўгарыі? І чаму ўсе размовы і праекты з уступленнем Турцыі так і засталіся праектамі і размовамі, не гледзячы на ўсе поспехі апошняй і усе еўрапейскія дэкларацыі пра "роўнасць" і неістотнасць рэлігіі для сённяшняга ЕЗ? Проста Новы Рым імкнецца заняць свае колішнія прасторы ў межах Хрысціянскага (Грэка-лацінскага) свету, Res publica christiana, у якім няма месца нашчадкам асманскай Порты, але забраніраванае месца для ўсіх "крывых і касых" з паўднёвай і ўсходняй перыферыі субкантыненту. Таму так, сапраўды, месца ў еўрапейскай імперскай сімфоніі для нас ёсць, як для часткі агульнай складанай мазаікі.
В основном согласен, подгребают Римский мир. И именно поэтому граница ЕС проходит и далее проходить будет там, где и сегодня (мб Молдавия через Румынию ещё просочиться).

Но ни Украина, ни РБ, ни РФ в объединенную Европу не возьмут по той же причине, что и Турцию - не римский мир, другая цивилизация.

Что касается границ христианского мира, то совсем он не совпадает с Римским миром, иначе туда же, в новую христианскую империю - всю центральную и южн Америку - они ныне куда более христианские, чем многие страны Европы.
А ближний Восток, сев Африка наоборот выпали из обоймы "римский мир".

_________________
"Вы живете на внешней поверхности шара. И таких шаров еще множество в мире, на некоторых живут гораздо хуже вас, а на некоторых – гораздо лучше вас. Но нигде больше не живут глупее…"/АБС/


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 18:08 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 дек 2011, 12:24
Сообщения: 1312
Откуда: Sacrum Imperium Europaeum
Oneiros писал(а):
Не передергивайте. Горислава или Добромил вполне нормальные имена хоть и редкие. Дружило и Веселина вообще односоставные простые имена. И все равно имеют нормальный смысл: "пылающий славой", "любящий добро", "дружелюбный", "веселый". А элита славянская звалась именами еще более логичными: Святослав, Владимир, Ярослав, Всеслав, Владислав, Казимир.

Што такое "нармальны" і "ненармальны" сэнс імёнаў, я не разумею. Але гэта дакладна не навуковыя катэгорыі. Чым літоўская этымалогія імя Міндаўг адрозніваецца ад славянскага Балемысл? Або Гінтаўт ад Браніслава?..

Oneiros писал(а):
Но вместо того, чтобы потребовать у литовцев предъявить аналоги, вы уныло соглашаетесь на всякую лабудень, кое-как собранную из кусков литовских слов, которую они вам подсовывают, да еще некоторые начинают писать литовские варианты имен на русском и белорусском.

"Яны" мне нічога не "подсовывают". "Народнай" этымалогіяй у духу Задорнава з мёртвых заходнебалцкіх моваў, у якіх вы пэўна нават не ведаеце азоў, я дакладна займацца не збіраюся. Я давяраю прафесіяналам і гістарычнай лінгвістыцы.

Вы нават не ўяўляеце, наколькі ўсе гэтыя маргінальныя медыйныя спрэчкі "за гісторыю" абыякавыя для навуковай веды і інтэлектуальнага працэсу. Разумею, што кожнаму хочацца пачувацца архітэктарам гістарычнай памяці і ідэнтычнасці, але на інтэлектуальны працэс гэта нацыяналістычнае пераліванне з пустога ў парожняе ніяк не ўплывае. Можа акрамя хіба толькі на тых лічаных гісторыкаў (кшталту Баранаўскаса ці Краўцэвіча), хто сам хоча на гэтай нішы зарабіць грошы ці сумнеўную славу.

Oneiros писал(а):
Нет конечно. Никого не волнует, как там звали крестьян. Все упирается в происхождение элит.

Цэнтральна- і ўсходнееўрапейскі нацыяналізм і ёсць пераважна пра "паходжанне сялян", за выключэннем Вугоршчыны і Польшчы. Эліты заўжды імкнуліся падкрэсліць сваю станавую адасобленасць ад сялян, у тым ліку і праз ідэнтычнасць (часцей за ўсё, досыць універсальную). У гэтым сэнсе ўсе нацыяналістычныя прэтэнзіі на гісторыю сярэднявечча і ранняга Новага часу не маюць ніякага сэнсу. Да чаго тады ўся гэта размова?

_________________
Towarzysze, jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku „Niepodległość”, ale tam wysiadłem. Wy możecie jechać do stacji końcowej, jeśli potraficie, lecz teraz przejdziemy na „Pan”. Józef Piłsudski, 1918.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 18:13 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 01 сен 2010, 12:58
Сообщения: 17529
ABC-13 писал(а):

Пока видны две роли РБ:
- обкатка механизмов перехода от демократического государства к диктаторскому,
- показательная морковка для втягивания Украины в союз с РФ.

- один из шнурков, которым связана расползающаяся российская бочка


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 18:18 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 01 сен 2010, 21:46
Сообщения: 5900
dunczyk kresowy писал(а):
Усе гэтыя славянскія Гарыславы, Дабрамілы, Дружылы, Весяліны гучаць для сучаснага вуха гэтаксама анекдатычнага, асабліва калі ўглядзецца ў іх этымалогію, бо ментальнасць людзей з тых часоў змяілася карэнным чынам, асабліва пасля хрысціянізацыі.
Особенно анекдотичными являются имена:
Всеволод, Вячеслав, Владимир, Вадим, Тихомир, Ростислав, Светослав, Ярослав, Надежда, Вера, Бронислава, Людмила, Любовь, ...

Половина моей родни старшего поколения имеет эти и похожие смешные имена... Всеволод, Вячеслав, Владимир, Ярослав, Вера, Бронислава, Людмила, Любовь, ...

А ўглядзецца ў этымалогію христианских имен, то вообще ухохочешся: Игорь - воин Инга, скандинавского Бога плодородия, Олег - "посвященный богам" дохристианским...

_________________
"Вы живете на внешней поверхности шара. И таких шаров еще множество в мире, на некоторых живут гораздо хуже вас, а на некоторых – гораздо лучше вас. Но нигде больше не живут глупее…"/АБС/


Последний раз редактировалось ABC-13 18 авг 2013, 18:48, всего редактировалось 1 раз.

Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 18:18 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Сдается мне украинская элита на путинскую морковку- ТС- не клюнет.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 18:38 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 дек 2011, 12:24
Сообщения: 1312
Откуда: Sacrum Imperium Europaeum
ABC-13 писал(а):
dunczyk kresowy писал(а):
Усе гэтыя славянскія Гарыславы, Дабрамілы, Дружылы, Весяліны гучаць для сучаснага вуха гэтаксама анекдатычнага, асабліва калі ўглядзецца ў іх этымалогію, бо ментальнасць людзей з тых часоў змяілася карэнным чынам, асабліва пасля хрысціянізацыі.
Особенно анекдотичными являются имена:
Всеволод, Вячеслав, Владимир, Вадим, Тихомир, Ростислав, Светослав, Ярослав, Надежда, Вера, Бронислава, Людмила, Любовь, ...

Половина моей родни старшего поколения имеет эти и похожие смешные имена... Всеволод, Вячеслав, Владимир, Ярослав, Вера, Бронислава, Людмила, Любовь, ...

І да чаго гэты паток свядомасці?

_________________
Towarzysze, jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku „Niepodległość”, ale tam wysiadłem. Wy możecie jechać do stacji końcowej, jeśli potraficie, lecz teraz przejdziemy na „Pan”. Józef Piłsudski, 1918.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 18:43 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 дек 2011, 12:24
Сообщения: 1312
Откуда: Sacrum Imperium Europaeum
ABC-13 писал(а):
В основном согласен, подгребают Римский мир. И именно поэтому граница ЕС проходит и далее проходить будет там, где и сегодня (мб Молдавия через Румынию ещё просочиться).

Но ни Украина, ни РБ, ни РФ в объединенную Европу не возьмут по той же причине, что и Турцию - не римский мир, другая цивилизация.

Что касается границ христианского мира, то совсем он не совпадает с Римским миром, иначе туда же, в новую христианскую империю - всю центральную и южн Америку - они ныне куда более христианские, чем многие страны Европы.
А ближний Восток, сев Африка наоборот выпали из обоймы "римский мир".

Канфігурацыі Грэка-лацінскага свету вельмі змяніліся з часоў Аўгуста ці арабскай экспансіі ў Міжмор'і. Калісьці яе часткай была Малая Азія, зараз дакладна не. Абшар Літвы і Русі - гэта неадменная частка Хрысціянскага свету, панавання corpus juris civilis (усе Статуты пісаліся выпускнікамі факультэтаў права еўрапейскіх універсітэтаў, пачынаючы з першага статуту, складзенага дактарамі рымскага права Талайтам з Эйшышак, Вацлавам Чыркай і сакратаром Гаштольда Дэадатам Септэніям), гарадскога самакіравання, еўрапейскай культуры (у рымскай і візантыйскай традыцыі) і г.д. Расія - крыху больш складаная канструкцыя, але гэта безумоўна таксама неадменная частка Грэка-лацінскага свету.

Фрэска пач. XV ст., якая цудоўна рэпрэзентуе Хрысціянскі свет (чытай Еўропу), Царква Сэн-П'ер-ле-Жэн у Страсбургу, адной са складовых часткай сённяшняй сеткавай метраполіі ЕЗ уздоўж Рэйну.
Изображение
У храналагічным парадку:
Германія, Галія (Францыя), Італія, Англія, Гібернія (Ірландыі/Шатландыя), Фрызія (Нідэрланды), Скандыя, Склавонія (славянская частка Балканаў), Арагон, Сіцылія, Касцілія, Вугоршчына, Польшча, Арыент ("Усход", Русь), Літва:

Изображение


Загадзя толькі хачу вас папярэдзіць, што я, мякка кажучы, не прыхільнік папулярных у постсаўку экстравагантных антыгістарычных геапалітычных канцэпцый англасаксонскіх палітолагаў і сацыляогаў кшталту Тойнбі ці Хатынгтана, з іх намаляванымі ад балды межамі вынайдзеных "цывілізацый".

_________________
Towarzysze, jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku „Niepodległość”, ale tam wysiadłem. Wy możecie jechać do stacji końcowej, jeśli potraficie, lecz teraz przejdziemy na „Pan”. Józef Piłsudski, 1918.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 18:48 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 15 дек 2010, 04:07
Сообщения: 2756
dunczyk kresowy писал(а):
Што такое "нармальны" і "ненармальны" сэнс імёнаў, я не разумею. Але гэта дакладна не навуковыя катэгорыі. Чым літоўская этымалогія імя Міндаўг адрозніваецца ад славянскага Балемысл? Або Гінтаўт ад Браніслава?..

Вот эти два ничем. Именно поэтому вы их и выбрали из всех трактовок, приведенных у Баранаускаса. И именно ввиду их правильности сразу же нашлись аналоги в славянских именах. Нормальность - это нормальность. Это когда вы называете ребенка "победителем" или "славным", а не "желающим богатства".
dunczyk kresowy писал(а):
"Яны" мне нічога не "подсовывают". "Народнай" этымалогіяй у духу Задорнава з мёртвых заходнебалцкіх моваў, у якіх вы пэўна нават не ведаеце азоў, я дакладна займацца не збіраюся. Я давяраю прафесіяналам і гістарычнай лінгвістыцы.

Ух как. "Не буду и все!" Ну тогда не обижайтесь, что этим занимаются любители с кучей ляпов и промашек.
dunczyk kresowy писал(а):
Вы нават не ўяўляеце, наколькі ўсе гэтыя маргінальныя медыйныя спрэчкі "за гісторыю" абыякавыя для навуковай веды і інтэлектуальнага працэсу. Разумею, што кожнаму хочацца пачувацца архітэктарам гістарычнай памяці і ідэнтычнасці, але на інтэлектуальны працэс гэта нацыяналістычнае пераліванне з пустога ў парожняе ніяк не ўплывае. Можа акрамя хіба толькі на тых лічаных гісторыкаў (кшталту Баранаўскаса ці Краўцэвіча), хто сам хоча на гэтай нішы зарабіць грошы ці сумнеўную славу.

Нет, пан Дуньчик. Это вы не представляете насколько массовому сознанию побоку эти ваши интеллектуальные обсуждения. Люди ходят знать - были их предки завоевателями или завоеванными, было у них свое самое мощное государство, или они там были в роли холопов, были многовековые традиции государственности, или они лишь часть русской нации, случайно оказавшейся по властью литовцев, а потом поляков, нужно смотреть на все эти дворцы и замки как на свое культурное наследие, или, как выразился один товарищ, это все "родовые имения польско-литовской знати, представители которой позиционируются как "белорусские" правители".

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 18:53 
Не в сети
Малиновые штаны

Зарегистрирован: 09 июл 2011, 15:11
Сообщения: 409
Oneiros писал(а):
Нет, не мае. Почти все имена нобилитета ВКЛ железно западно-балтийские. Один этот факт отправляет всю нарисованную литовцами историю в утиль.


А вы, я так понимаю, знаток западно-балтских диалектов? :-) Иле может назовете пару имен авторитетных лингвистов, которые считают, что имена литовский князей именно западно-балтские?


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 18:56 
Не в сети
Малиновые штаны

Зарегистрирован: 09 июл 2011, 15:11
Сообщения: 409
Oneiros писал(а):
Цитата:
Кровное родство кривичей и литвы, сходство их обычаев и культуры стали «закваской» для прочного фундамента, на котором возникало новое государство, известное в пору своего расцвета как Великое Княжество Литовское.

Узнаете?


Ну и каким боком тут западные балты?


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 19:01 
Не в сети
Малиновые штаны

Зарегистрирован: 09 июл 2011, 15:11
Сообщения: 409
Oneiros писал(а):
Люди ходят знать - были их предки завоевателями или завоеванными, было у них свое самое мощное государство, или они там были в роли холопов, были многовековые традиции государственности, или они лишь часть русской нации, случайно оказавшейся по властью литовцев, а потом поляков, нужно смотреть на все эти дворцы и замки как на свое культурное наследие, или, как выразился один товарищ, это все "родовые имения польско-литовской знати, представители которой позиционируются как "белорусские" правители".


Сейчас заплачу от пафоса. Если уж давать только простые ответы для массового сознания, то можно придумать куда более простые ответы для простых людей, без всяких этих восточных, западных балтов и прочей чуши. Тогда непонятно зачем вы вообще спрашиваете что-то у людей более-менее профессионально работающих с историческим нарративом?


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 19:03 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 дек 2011, 12:24
Сообщения: 1312
Откуда: Sacrum Imperium Europaeum
ABC-13 писал(а):
Кинуть вызов, а то и вообще отказаться можно от любого наследства - много ли в совр Египте, Месопотамии осталось от величайших мировых центров? На Крите? Это не проблема, вопрос - а что взамен?
Кстати, совершенно не обязательно вакуум "вместо" - ИМХО, быстро заполнится исламом, буддизмом, дзеном, сектами...

Разрушение языческого мира в Европе и на ближ Востоке вовсе не создало вакуум, скорее сумятицу.

Яно не стварыла вакуума, бо паганскі свет уласна не руйнаваўся, а зыходзіў перад распаўсюдам новай рэлігіі. Перад тым як кідаць выклік, варта мець нешта за плячыма.

_________________
Towarzysze, jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku „Niepodległość”, ale tam wysiadłem. Wy możecie jechać do stacji końcowej, jeśli potraficie, lecz teraz przejdziemy na „Pan”. Józef Piłsudski, 1918.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Литвания
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 авг 2013, 19:04 
Не в сети
Малиновые штаны

Зарегистрирован: 09 июл 2011, 15:11
Сообщения: 409
Монро писал(а):
Вот мне интересно наблюдать Дермант эволюционирует от белорусского националиста к белорусскому империалисту. :-): :ga-ze-ta;


Интересно, а с чего вы взяли, что я когда-либо был националистом?


Вернуться к началу
 Профиль  
 
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Начать новую тему Эта тема закрыта, вы не можете редактировать и оставлять сообщения в ней.  [ Сообщений: 583 ]  На страницу Пред.  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  След.

Часовой пояс: UTC + 2 часа


Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения

Найти:
Перейти:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group