Україна
 • 883
 • Новопризначений голова "Укравтодору" Славомір Новак розповів, як з українських доріг зробити європейські


  Славомір Новак, виконувач обов’язків голови Державного агентства автомобільних доріг України. Колишній міністр транспорту, будівництва і морського господарства Польщі. Народився у Гданьську. Отримав ступінь магістра в галузі міжнародних відносин Гданьського університету.

  Також навчався в Морському університеті в Гдині та в Лондонській бізнес-школі за програмою для топ-менеджерів. Будучи студентом, заснував власну рекламну компанію, а згодом був президентом рекламного агентства і віце-президентом «Радіо Гданьська». Чотири рази обирався депутатом польського Сейму.

  Відповідав за транспортні плани та інвестиції при підготовці Польщі до Євро-2012. Був держсекретарем в канцелярії прем’єр-міністра Дональда Туска. Очолював Поморський регіон Польщі. У 2011 р. став міністром транспорту, будівництва і морського господарства. Одним зі своїх найбільших успіхів вважає фундаментальну реформу польських залізниць.

  У 2013 р. пішов у відставку через скандал через незадекларованого коштовного годинника. У жовтні цього року був призначений керівником «УкрАвтоДору». Отримав українське громадянство.

  У Вас була велика політична біографія. В Польщі Ви були депутатом польського парламенту, міністром керували виборчими компаніями. І ось приїжджаєте в Україну на посаду навіть не міністерську, а фактично це посада керівника державного агентства. На невелику зарплату – як я собі розуміє, грошей там є небагато. Для чого? Що Вас мотивувало?

  Я сприймаю пропозицію Уряду України як виклик, своєрідний життєвий виклик. Дозволю собі нескромність сказати, що політичний і професійний досвід ( не тільки політичний, бо я зрештою вже завершив свою політичну кар’єру) я маю чималий.

  Зважаючи на це, я прийняв рішення у досить важливий момент історії України, а також Європи. Україна — це важлива країна в Європі. Я вирішив підтримати вашу програму реформ, тому що як поляк, вважаю, що Польща мусить сильніше та ефективніше підтримувати Україну у цьому процесі перетворень, який ваш Уряд, наш Уряд, парламент здійснює.

  Ну але ж Ви для себе приймали особисте рішення. І от мене цікавить особиста мотивація. Не мотивація Вас як поляка, який хотів би, щоб Польща Україні допомагала, а Ваше особисте рішення приїхати в іншу країну і керувати недосконалою структурою. Чи Ви собі не уявляли спочатку, наскільки там складно?

  Дійсно, після перших днів роботи в «УкрАвтоДор» я ходив з круглими очима, але це тільки підтверджує наскільки це великий виклик для мене. На додачу, для справжнього чоловіка тільки виклики мають значення. Легке й просте життя залишмо ледарям. Це і є моєю особистою мотивацією.

  На другому боці терезів розлука з родиною, що є теж новим досвідом, а також призупинення діяльності у бізнесі. Тому, що я остаточно попрощався з політикою, коли віддав мандат посла польського Сейму і полишив польський Уряд.

  Я обрав шлях професійного розвитку: здобув додаткову вищу освіту в Англії, відкрив свою фірму, яка зараз є доволі успішною. Однак, на той момент, я вже кілька разів приїздив до України, придивлявся до процесів, розмовляв з багатьма друзями, з якими я спілкуюся з часів, коли ми спільно організовували чемпіонат з футболу – Євро-2012.

  Тоді я був міністром транспорту Польщі і відповідав за всі транспортні комунікації, а також за всі інвестиції у Польщі, за летовища, за залізницю, за будівництво доріг та автострад — це все було нашою спільною справою. Відтоді бере свій початок мій досвід з Україною, який зароджувався десь у моєму серці разом з цим рішенням. Чи це легке завдання? Ні, воно пекельно складне і я це усвідомлюю. Купа гігантських викликів. Масштаби затримок, запізнень і втрачених можливостей в Україні величезні, варто це чесно сказати.

  А чому? З чим це пов’язано?

  Я думаю, що це внаслідок відсутності політичної стабільності в Україні, а також через крокування у протилежному від Європи напрямку. Не обманюймо один одного, чи влада України у певний період Незалежної України не вирішила звернути своє лице у протилежний бік? Я вірю в те, що Україна мусить дивитися в сторону Європи.

  Але я Вам скажу, що, наприклад Білорусь, яка теж не дивиться на Європу, має чудові дороги.

  Це маленька країна.

  Якщо говорити про стан автомобільних доріг в Україні і порівнювати їх з Польщею чи з якоюсь іншою країною, з якою країною Ви могли би порівняти Україну по ситуації з дорогами?

  Я порівняв би сьогоднішню ситуацію на українських дорогах з ситуацією в Польщі двадцять років тому, коли не було грошей на утримання, не було грошей на ремонт доріг і Польща переживала подібну кризу. Втім я вірю в те, і це дуже важливо, що без відповідного фінансування ремонту, а потім утримання доріг, можна забути про економічний розвиток держави. Саме це я намагаюся пояснити у перемовинах з комітетом з питань бюджету, у комітеті з питань транспорту чи коли розмовляю з депутатами.

  Тобто ми мало грошей на це витрачаємо?

  Надзвичайно, дуже мало грошей призначається на ремонт і утримання доріг. Це взагалі мізерна сума. Я порівняв би річний бюджет Укравтодору з двома-трьома місяцями річного бюджету призначеного на польські дороги. Звісно, ситуація непорівняльна, тому, що у Польщі був неймовірний шанс скористатися підтримкою Євросоюзу. Україна, на жаль, не є членом Євросоюзу.

  Я вірю і саме тому приїхав сюди, що колись здійсниться ця українська мрія. І цей прапор з дванадцятьма зірками на блакитному фоні, також буде гордо майоріти над Києвом, над цілою Україною і ви матимете змогу скористатися підтримкою Євросоюзу.

  Кажу з повною відповідальністю, тому що я відповідав за всі витрати та інвестиції на дороги, залізницю і аеропорти протягом кількох років, брав участь у цьому і знаю, наскільки величезну, колосальну зміну спричинила ця допомога. Не тільки фінансова допомога має значення, а й ментальні зміни у суспільстві, між іншим серед виконавців, інвесторів і загальної культури роботи. Ми ще не маємо таких грошей в Україні, але вже можемо змінювати систему і якість роботи, ментальність.

  Наскільки оця низька якість праці і ментальність, наскільки вони пов’язані з традицією корупції? Це якимось чином пов’язано чи це просто невміння і нерозуміння того, що потрібно робити інакше?

  Я думаю, це не так. Певний час я придивляюсь до України, до українців. Мені здається, що в Україні надто велика схильність до перебільшення явища корупції. Я не кажу, що її нема. Звісно, є. Я ще не маю доказів, відразу кажу. Буду знищувати всі симптоми корупції. Буду випалювати розпеченим залізом, бо тут немає місця, навіть для крихти злодійства, якщо йдеться про гроші громадян.

  Зате не варто безперестанку теревенити про корупцію, а треба з нею боротися. Це принципова відмінність. І те, що ввели електронні декларації про майновий стан та доходи, породжує чимало проблем та прикрих ситуацій, але варто це робити. Не знаю, щоправда, у такому обсязі чи ні.

  А в Польщі Ви заповнювали електронну декларацію?

  Електронних декларацій в Польщі нема, натомість всі декларації, які заповнюють посли і міністри публікують в Інтернеті. Тож, в принципі, це виглядає подібно.

  А є якась різниця від українських декларацій те, що в Польщі?

  З того, що я бачив і заповнював, українська декларація не захищає приватних даних. Якщо йдеться про адресу, то у польській декларації інформація приховується, щоб люди з поганими намірами не використали це проти політиків, суддів, прем’єра, президента чи держслужбовців. Адреса, яка надається до відома загалу, особливо в країні, яка має намір боротися з корупцією, може стати, м’яко кажучи, початком проблем.
  увесь тэкст
  • нет
  • 0
  • -6

  5 комментариев

  avatar
  Новак: надо акцентировать на ресурсах, которые имеет Украина, — это прежде всего сильное сельское хозяйство, и так было всегда с тех пор, когда, как мы все помним, Украина была зернохранилищем Европы. Это большое сокровище Украины. Развитие чистого и экологического земледелия, которое может стать для Европы и мира очень нужным. Видно, что спрос становится все больше. Украина действительно конкурентоспособна на рынке и должна развивать сельское хозяйство.

  Украина промышленно высокоразвитая страна и должна улучшать свою экономику, внедрять передовые технологии, менее токсичны, имею в виду концентрацию двуокиси углерода, потому что его количество подвергается все большим ограничениям. Поэтому эти технологии должны быть все чище.

  Еще Украина может предложить Европе, Западной Европе прекрасные крупные порты на Черном море. Если смотреть с этой точки зрения, то это большая страна, которой необходимо иметь транспортные сообщения между Львовом и Харьковом, Днепром и Одессой. Надо смотреть на это с этой точки зрения, но направлять эти транспортные коридоры как в сторону Черного моря, потому что это сейчас окно для Украины и будет им, наверное, и в будущем, так и на Запад: в Польшу или Молдову и Венгрию, не забывайте также о Беларуси. Дай Бог, чтобы это государство тоже когда-то изменилось, обрело свободу и независимость, стало европейской страной.

  Стоит тоже об этом помнить и строить свои отношения с Западом, в том числе и за счет транспортных сообщений. Это очень важно. Потому, что может и Украина еще некоторое время не будет транзитной страной, которая будет объединять Запад и Восток, но может стать транзитным сочетание Запада и Юга, Запада и Юго-Востока и далее в направлении Азии, почему бы и нет?
  0
  avatar
  У маленстве я лічыла, што ўсе людзі на развітаньне кажуць(злітна) «Давідзэня!»
  А загарак паказвае ўрэмя — колькі часоў. *lol* І яшчэ была шара гадзІна — мама казала, што так называлі паўзмрочны час.
  Што паны палякі да загарку гэтага прычапіліся, як ваўчкі якія? Украінская постсаўковая эліта мае столькі загаркаў, што гэты пан ім як першакласнік для акадэмікаў — калі пра колькасьць загаркаў казаць.
  Далі б спасылку на доказы таго, што пан, міністрам будучы, абакраў польскія дарогі.
  0
  У нас вот как принято: только зарегистрированные и авторизованные пользователи могут делиться своим мнением, извините.