Україна
 • 918
 • Турчинов про конфлікт з Росією

  19.12.2018. ВВС. Оксана Тороп, В'ячеслав Шрамович

  «Готуємо новий прохід через Керченську протоку». Турчинов про конфлікт з Росією
  Україна планує здійснити новий прохід через Керченську протоку із залученням міжнародних партнерів, заявив секретар РНБО Олександр Турчинов.

  В інтерв'ю BBC News Україна він розповів деталі щодо введення воєнного стану, про те, що зроблено в цих умовах та про які результати вже можна говорити.

  Спілкування тривало понад годину і весь цей час пан Турчинов був традиційно спокійним, іноді жартував. На заяви Росії про підготовку Україною наступу він відповів: «Не можна виключати, що Лавров пророкує недалеке майбутнє».

  Ми розпитали Олександра Турчинова, чи завершиться воєнний стан у грудні, минула чи ні небезпека вторгнення та наскільки Україна готова себе захистити.

  «Небезпека вторгнення зберігається»  BBC News Україна: У 2014 р. воєнний стан так і не ввели, і це пояснювали необхідністю проведення виборів. Але вже у 2015 році була втрата Дебальцева, а влітку спроба штурму Мар'їнки — і воєнний стан все одно не вводили. Чому ж його ввели зараз, за кілька місяців до президентських виборів, коли ваші опоненти в Україні та Росії мають можливість пов'язати його з виборчою кампанією?

  Олександр Турчинов: У нас дійсно п'ятий рік триває війна з РФ, але до подій у Керченській протоці це була гібридна її форма. Під час окупації Криму та війни на Донбасі, Росія не визнавала своєї участі в цих подіях, російські військові ховали свої розпізнавальні знаки, принизливо знімаючи погони, шеврони, замальовуючи ознаки належності до збройних сил РФ на військовій техніці.

  У Керченській протоці російські військові вперше з 2014 року атакували українських військових демонстративно, не приховуючи своєї відповідальності за цей злочин. Тобто, за українським законодавством, як і за всіма міжнародними нормами, це був акт прямої військової агресії.

  Цього разу вони вже не розповідали звичне: «Нас там нєт, це не наші, це пірати Чорного моря». Ні, вони підтвердили факт атаки і ведення вогню фактично на знищення проти військових моряків України. А за українським законодавством, у випадку прямої військової агресії вводиться воєнний стан.

  Воєнний кабінет, а потім РНБО рекомендували президенту ввести воєнний стан, що він і зробив, а парламент, відповідно до Конституції, підтримав це рішення.

  Так, було багато спекуляцій у російській пресі, були і в українській — особливо тій, яка досі орієнтується на країну агресора, — що це спроба зірвати вибори, це політика, а не питання безпеки. Тут відповідь дуже проста — виборчий процес, як і мав, розпочнеться з січня.

  Президент від самого початку чітко сказав, що вибори відбудуться у відповідні терміни, а воєнний стан не продовжуватиметься, якщо не буде повномасштабної військової агресії.

  Ми сподіваємося, що до завершення виборів цього не відбудеться, адже в очільників РФ ще є сподівання, що вони зроблять реванш політичним шляхом.

  Тому небезпека повномасштабного вторгнення не знімається, але за прогнозами наших аналітиків, висока імовірністьь цього буде, коли на президентських виборах переможе кандидат, який не буде підлаштовуватись під Путіна…

  BBC News Україна: Розкажіть, як проходили дискусії щодо введення воєнного стану? Чи були опоненти серед тих, хто ухвалював рішення, зокрема у команді президента?

  Олександр Турчинов: Розумієте, почалася агресія. Стало відомо, що не лише захопили наших моряків, а серед них є поранені. Відбувся, з точки зору здорового глузду, немотивований військовий злочин.

  Коли демонстративна військова агресія почалася, неможна було виключати, що РФ на цьому не зупиниться. В таких умовах треба швидко приймати рішення та діяти, бо військова машина, як і весь силовий блок країни, має достатньо високу інерцію.


  Засідання РНБО, на якому рекомендували ввести воєнний стан

  Воєнний кабінет зібрався буквально через годину-дві після подій у Керченській протоці, і було одноголосне рішення всіх силовиків про введення воєнного стану.

  Так само це рішення одноголосно підтримали на засіданні РНБО. Тобто, не було жодних виступів: «Давайте не виконувати закон, раптом нас не так зрозуміють або ми неготові...».

  Річ у тім, що серед опозиційних політиків та у ЗМІ було багато спекуляцій навколо строків воєнного стану. Багато питали, чому в першому рішенні РНБО був термін у два місяці. Справа у тому, що це мінімальний термін для стратегічного розгортання Збройних сил та повної мобілізаційної підготовки країни. Скоротити цей термін достатньо важко, тому військові внесли саме таку пропозицію.

  Водночас, коли почалися звинувачення президента, що вибори будуть не в березні, а в квітні, він пішов на те, щоб удвічі скоротити строк воєнного стану з 60 до 30 днів.

  BBC News Україна: Тобто, 60 днів було потрібно, в першу чергу, військовим?

  Олександр Турчинов: Це нормативні позиції. Добре, що ми можемо відпрацьовувати всю технологію мобілізації країни не в умовах широкомасштабних бойових дій.

  Воєнний стан для країни став таким собі стрес-тестом, глобальною перевіркою країни, наскільки вона готова мобілізувати всі свої ресурси: силові, економічні, людські, щоб протидіяти повномасштабній агресії.

  Перевіряється ж не тільки готовність військових. Перевіряється готовність працювати в особливих умовах всієї виконавчої вертикалі, від Кабміну до місцевих адміністрацій.

  Відбувається перевірка готовності цивільної і територіальної оборони, швидкість розгортання резерву першої черги. Перевіряється здатність військових швидко та приховано перекидати потужні з'єднання на велику відстань, тобто здатність оперативно протидіяти агресії на різних небезпечних напрямках.

  І для нас відкрилося багато питань, які ми до введення воєнного стану не відчували.

  Можу сказати, що в цілому країна готова протидіяти агресії, але виявлено і багато проблем, які треба терміново виправити.

  BBC News Україна: Наприклад? Про що можна говорити?

  Олександр Турчинов: Є мобілізаційні завдання, які йдуть по всій вертикалі. Ці запечатані конверти відкриваються за окремим наказом в умовах особливого часу. Перевірка виявила, що вони оновлювалися достатньо формально.

  Дуже багато позицій, які ставилися місцевим органам влади, мали спадщину ще з Радянського Союзу. Старі вимоги просто регулярно переписувалися.

  Система першочергових мобілізаційних заходів на всіх рівнях потребує суттєвого оновлення, відповідно до умов, у яких перебуває країна, змін системи власності та системи управління, реальних можливостей та загроз.

  Перевірка мобілізаційних завдань, ресурсів та резервів — це величезний обсяг роботи, що проводиться у дуже стислі терміни. У цих питаннях буде багато коректив, які повинні забезпечити перетворення країни в особливий період на неприступну фортецю.

  Тестування цивільної оборони також виявило проблеми, зокрема неготовність багатьох бомбосховищ. Багато з них знаходяться на колишніх державних підприємствах, які були приватизовані. А приватні підприємства не мали бажання підтримувати їх у належних умовах.

  У регіонах, де оголошено воєнний стан, перевірялась і готовність метрополітену забезпечити захист цивільного населення в умовах загрози атаки з повітря...

  BBC News Україна: Невже все це не перевіряли у 2014 році?

  Олександр Турчинов: Були локальні перевірки, але зараз — це зовсім інші масштаби. Наприклад, повна перевірка функціонування законсервованих командних пунктів, відновлення захищеного зв'язку, запуск генераторів, систем подачі повітря тощо.

  Деякі об'єкти востаннє функціонували ще у радянські часи. До речі, тестування та випробування всієї системи захисту країни — це недешеве задоволення, воно потребує значного матеріально-технічного та фінансового забезпечення.  BBC News Україна: І скільки коштів витратили на воєнний стан?

  Олександр Турчинов: Про це можна буде сказати після його завершення. Будуть підведені підсумки, внесені корективи, зокрема, і притягнені до відповідальності ті, хто не виконував покладених на них завдань.

  Виконання завдань воєнного стану — це не факультатив, це не чергове тренування. Це закон, від реалізації якого залежить здатність країни вистояти та перемогти.

  «Росія концентрує сили на кордоні»

  BBC News Україна: Тепер, після перевірок у регіонах через воєнний стан, чи можна сказати, що, умовно, містечко Крижопіль на Вінниччині краще готове до масштабної агресії, ніж якесь місто на Київщині, де воєнного стану не було?

  Олександр Турчинов: Не можна спрощувати ситуацію. Зрозуміло, що в плані заходів не було тотально залучено населення всіх сіл, селищ і міст в областях, де був оголошений воєнний стан.

  В цьому і не було потреби. Але у кожній області створена рада оборони, куди увійшли керівники як цивільних, так і силових структур. У взаємодії з Генштабом вони забезпечували реалізацію визначених завдань територіальної і цивільної оборони, проводили інші мобілізаційні заходи та навчання.

  Навіть в теорії важко уявити собі тотальні навчання, де залучені всі й одразу. Це просто паралізувало б функціонування держави. А для нас було принципово, щоб країна та всі регіони продовжували жити у звичайному режимі та не створювати без потреб дискомфорту для наших громадян.

  Водночас, коли навчання проходили в одному із визначених міст, до них залучались керівники відповідних структур з усіх районів області. Вони навчалися, щоб бути готовими до реалізації аналогічних завдань у своїх регіонах, в тому числі, і у Крижополі, про який ви питали.

  BBC News Україна: Якщо все йде до завершення воєнного стану — то чи минула небезпека?

  Олександр Турчинов: Поки Росія продовжує агресію проти України, небезпека не може минути. Головна військова загроза навіть не в окупованих районах Донбасу, вона вздовж нашого кордону з РФ.

  На сході біля нашого кордону розміщена 8-а армія Південного військового округу РФ. На півночі над нами нависають дивізії 20-ї армії Західного військового округу.

  У них в резерві знаходяться і можуть бути використані для військової операції проти нас 1-ша танкова, 49-та і 58-ма загальновійськові армії, а також 4-та і 6-та армії ПКС (повітряно-космічних сил), додайте до цього ще декілька дивізій повітряно-десантних військ та розташовані вздовж нашого кордону чотири ракетні бригади.

  Порахуйте, який потенціал сьогодні готується для можливої агресії проти нашої держави. Вони вкладають колосальні ресурси: підтягують залізничні колії, розбудовують військову інфраструктуру вздовж кордону, відновлюють аеродроми для штурмової авіації тощо.

  Не кажучи вже про створення величезних баз зберігання військової техніки у безпосередній близькості до нашого кордону. Багато космічних знімків, що фіксують велику кількість танків та іншої бронетехніки, вже є і у відкритих джерелах. Ця військова техніка може бути використана для створення додаткових дивізій і полків.

  Вся ця армада навчається, готується і може бути використана проти нашої країни, це реальна небезпека.

  BBC News Україна: Це наступальні частини?

  Олександр Турчинов: Так, біля нашого кордону розташовані підрозділи, готові до наступально-штурмових дій. Я вже не кажу про мілітаризацію Криму, де окрім значно посиленого Чорноморського флоту, створений 22-й армійський корпус, зорієнтований для наступу на південні регіони нашої країни.

  Агресія 25 листопада — це ж не спонтанне дійство. Із завершенням першої черги Керченського мосту вони фактично почали економічну блокаду нашого азовського узбережжя, продовжуючи свою експансію вже на морі. РФ бажає зробити Азовське море російським «озером». Саме цьому ми протидіяли. Захоплені РФ, наші плавзасоби виконували рішення РНБО щодо посилення військової присутності в Азово-Чорноморському регіоні та створення на Азові бази ВМС.

  Ми системно працюємо над посиленням берегової оборони Чорного і Азовського узбережжя. З цією метою будуть залучені нові та модернізовані ракетні комплекси. Це дозволить нам не тільки ефективно протидіяти будь-яким десантним операціям, але і знищити будь-який корабель, що загрожує нашій країні на відстані 300 кілометрів, навіть коли він розташований в порту базування. Не буде для нас проблемою, у випадку загрози, знищити будь-яку переправу або міст, зокрема і той, що дуже розрекламований.

  Агресія Росії не зупинить наші плани щодо створення корабельно-катерного угрупування ВМС у Азовському морі.

  Ми повинні довести всьому світу, що Україна не втратила своїх позицій в Азовському морі, і це море, де діє міжнародне право і можуть перебувати як українські, так й іноземні кораблі.

  Новий прохід кораблів

  BBC News Україна: Тож чи будуть українські військові кораблі ще намагатися пройти через Керченську протоку?

  Олександр Турчинов: Так. Це для нас принципово. Якщо ми зупинимось і відступимо, то Росія фактично виконає своє завдання по захопленню Азовського моря, пред'явить світу самовизначені нові морські кордони в Чорному морі, де-факто легалізувавши окупацію Криму.

  BBC News Україна: І цей перехід можливий вже найближчим часом?

  Олександр Турчинов: Я вважаю, що з цим питанням неможна зволікати. Ми пропонуємо і нашим партнерам взяти участь у цьому проході з українських Чорноморських портів до українських портів на Азовському узбережжі.

  Будемо запрошувати представників ОБСЄ та інших міжнародних організацій, щоб вони були присутні на наших кораблях, для того, щоб довести всьому світу, що Україна та її моряки не порушують жодних законів і міжнародних правил.

  У нас немає альтернативи таким діям.


  Захоплені українські катери та буксир в порту Керчі

  BBC News Україна: Наскільки реально, що в Азовському морі на допомогу Україні можуть з'явитися кораблі НАТО?

  Олександр Турчинов: Це було б дуже логічно. Щоб кораблі НАТО запрошені нами в порти Азовського моря довели, що Росія повинна рахуватись з міжнародним правом.

  Поки що така наша ініціатива не отримала відповіді. Але я сподіваюся, що під час наступного проходу українських військових кораблів через Керченську протоку вони хоча б відправлять до нас своїх спостерігачів.

  BBC News Україна: А якщо захоплять і представників НАТО та ОБСЄ?

  Олександр Турчинов: Коли до цього питання буде прикута увага провідних країн світу, Росія підіжме хвоста та не ризикне агресивно діяти. Але якщо залишити напризволяще ситуацію, яка розгортається навколо Керченської протоки, якщо наші моряки не будуть негайно звільнені з полону, тоді цивілізований світ фактично визнає, що Росія має право на будь-яку агресію, на будь-які зміни кордонів, і не буде нести за це відповідальність!

  Давайте говорити чесно — РФ засуджена, але не покарана. Після такої агресії повинні бути значно посилені санкції проти Росії, вжиті відповідні заходи щодо російського флоту по всьому світу, інакше наступні дії будуть ще кривавішими і небезпечнішими не лише для України, а й для інших країн.

  «Прогнозую, що воєнний стан завершиться»

  BBC News Україна: Повертаючись до воєнного стану — якщо небезпека не минула, то чому його завершують?

  Олександр Турчинов: Чинний в країні воєнний стан має суттєві відмінності від своєї класичної форми. Президент у парламенті заявив, що під час його проведення не будуть обмежені права і свободи наших громадян. Що, до речі, і відбулося.

  Хоча сенс воєнного стану і полягає у тимчасовому обмеженні прав і свобод. Це було достатньо складне завдання — реалізація всіх задач і заходів без будь-яких таких обмежень.

  Наприклад, один з поширених заходів воєнного стану — введення цензури у ЗМІ. Це завжди реалізується для недопущення дезінформування та деморалізації населення, можливостей розповсюджувати панічні чутки або інформацію про військові заходи. Зрозуміло, що у нас цього не було, і деякі ЗМІ із задоволенням паплюжили все, що було пов'язано з воєнним станом.

  Ще класичний набір воєнного стану — обмеження політичної діяльності, масових заходів, введення комендантської години, заборона страйків та протестних акцій тощо. А також можливість мобілізувати будь-який ресурс, потрібний для оборони держави. В жодному регіоні країни не було задіяно жодного з цих елементів.

  Тобто воєнний стан, який проводиться у нас, є дуже коректним по відношенню до наших громадян. Практично жодних незручностей і проблем.

  Перед його проголошенням дехто з опозиційних лідерів вимагав не голосувати за внесений президентом Указ, волаючи: «Нас всіх завтра заарештують! Протягом місяця знищать всю опозицію! Почнуться обшуки і облави!..».

  І це цілком серйозно говорили люди, які зовсім не схожі на хворих. Безумовно, такі настрої сильно підігрівались і російською пропагандою — «все, завтра ніхто не вийде на вулицю, економіка України цього не витримає, буде колапс і хаос...».

  Дивним чином заяви російських пропагандистів та креатур спецслужб РФ збігалися з заявами окремих наших опозиціонерів. Водночас, російські спецслужби за класичною схемою військового протистояння, активно працювали в інформаційному полі.

  Пам'ятаєте, були масові чутки, що почалась конфіскація майна та транспорту у пересічних людей. Запускалася інформація про тотальний призов чоловіків.

  Декілька днів протрималася спроба дестабілізувати курс гривні. Для цього робилися масові смс-розсилки, де повідомлялося: «Доларів в країні вже немає, хто не встиг обміняти — гривню можете викидати». Люди бігли до обмінників і по ненормальному курсу міняли гроші, а потім розуміли, що їх просто пошили у дурні.

  Але це не жарти — це одна з форм агресії. Значно легше перемагати, коли хаос, коли люди панікують, незадоволені діями влади, а також не лише самі не готові протидіяти агресії, а й заважають іншим.

  Для протидії цьому й вживаються всі передбачені законом обмеження. Ми пройшли шлях без цих обмежень, навіть без профілактичного затримання панікерів та саботажників.


  Президент Петро Порошенко заявляв, що воєнний стан не буде обмежувати права та свободи громадян

  BBC News Україна: Тож, воєнний стан триватиме встановлені 30 днів іне буде продовжений?

  Олександр Турчинов: Прогнозую, що він не перевищить заявлений термін і не буде продовжуватись за відсутності повномасштабної військової агресії.

  Якщо ж така агресія відбудеться, то воєнний стан уже не буде таким м'яким. Весь арсенал засобів буде задіяно, відповідно до наданих Конституцією і законом повноважень.

  BBC News Україна:Чи не розглядаєте ви варіант, коли Росія може використати воєнний стан для зриву виборів? Наприклад, виникнуть якісь провокації на кордоні, Україна вводить воєнний стан і вибори переносяться.

  Олександр Турчинов: Не можна виключати такі провокації. З іншого боку, ви бачите, які заяви робить Путін. Він дуже сподівається на те, що Порошенко піде з посади президента, і саме на це працює. Він публічно про це говорить.

  Керівництво Росії дуже сподівається на політичний реванш на найближчих виборах. Саме тому вкладаються колосальні ресурси на підтримку окремих ЗМІ, збільшується кількість ботів в соціальних мережах, відбувається приховане сприяння окремим політсилам тощо.

  Все це на фоні продовження агресії проти нашої країни з використанням широкого спектру гібридних технологій (інформаційних, кібернетичних, економічних, диверсійних, військових тощо). Зруйнувати економіку, посіяти зневіру і хаос, та на цьому фоні привести до влади тих, хто не буде заважати імперському реваншизму Путіна.

  Не виключаю, що вони будуть працювати і в режимі силової дестабілізації ситуації (локальні військові провокації, диверсії, терор). Мета — створити у наших громадян відчуття безперервної загрози. Тому, безумовно, в умовах проведення виборів буде значно посилена безпекова складова.

  Обмеження для росіян можуть залишити

  BBC News Україна: Чи залишаться обмеження для в'їзду росіян після припинення воєнного стану, чи навпаки — це може бути крок до візового режиму?

  Олександр Турчинов: Ми будемо підводити підсумки воєнного стану і я не виключаю, що деякі речі, які діяли ефективно, можуть бути продовжені уже в звичайних умовах.

  Сьогодні рішення щодо блокування в'їзду до України чоловіків від 16 до 60 років чітко виконується. І безумовно, це значно полегшує роботу і нашої контррозвідки, і правоохоронних органів, тому що ми таким чином блокуємо потрапляння з Росії агентури та диверсійних груп.

  Те, як агресивно поводить себе Росія, не виконуючи вимогу не тільки України, а й усього цивілізованого світу щодо звільнення наших військовополонених, повернення захоплених плавзасобів — все це дає нам підстави продовжити окремі заходи щодо російської сторони, зокрема, і обмеження в'їзду. Але, безумовно, це рішення буде приймати РНБО та президент.  BBC News Україна: Соцопитування показують, що більшість українців не підтримують введення воєнного стану. На вашу думку, чому?

  Олександр Турчинов: Коли б обговорювалося рішення щодо надання кожному грошової винагороди, — то підтримали б усі. Безумовно, хочемо ми, чи ні, але воєнний стан створює соціально-політичний та економічний дискомфорт. Треба бути патріотом своєї країни, щоб це свідомо підтримати.

  Давайте говорити чесно — як тільки оголосили воєнний стан, більшість людей не розуміла, як будуть розвиватися події, значно збільшилася кількість тих, хто терміново виїхав за межі країни. Це важко назвати патріотичним кроком, або кроком солідаризації в країні, якій загрожує реальна небезпека і яка потребує, щоб кількість захисників збільшилася.

  Окрім того, у нас є прошарок населення, отруєний російською пропагандою, який попри те, що йде 5-й рік агресії Росії проти України, має антиукраїнські настрої.

  Це важко пояснити здоровим глуздом, але такими є реалії нашого життя. І тут щось порадити важко, але ми змушені з цим рахуватись і розуміти, що як і в 2014 році, у випадку масштабного протистояння, у нас може бути достатньо багато зрадників і колаборантів. Від цього ніхто не застрахований, жодна країна, жоден народ.

  Ситуація на Донбасі

  BBC News Україна: Як змінилася ситуація на Донбасі після введення воєнного стану?

  Олександр Турчинов: Ситуація на Донбасі ніколи не була стабільною. Два армійські корпуси на окупованій території підпорядковані 8-й армії Південного округу РФ. Якщо команда стріляти — вони стріляють, команда робити військові провокації — вони роблять, команда зменшити інтенсивність стрільби — зменшують.

  В той же час введення воєнного стану значно налякало окупаційну владу і розташовані там військові підрозділи. Їх представники вже зробили гучні заяви про підготовку в межах воєнного стану повномасштабного наступу ЗСУ. Розпочали активно будувати захисні споруди, створювати додаткові лінії оборони, тобто — реальний переляк.

  Щодо гучних та дебільних заяв представників окупаційної влади, на кшталт «українська армія планує застосувати хімічну зброю», якої, до речі, у нас взагалі немає на озброєнні.

  Мета таких заяв — з одного боку налякати тих, хто перебуває на окупованій території і примусити їх виконувати всі неадекватні вказівки окупаційної влади. З іншого боку не можна виключати, що саме під такою завісою інформаційної дурні можуть відбутися реальні та небезпечні провокації.

  Спрогнозувати логіку дій російського Генштабу та російського президента дуже важко. Тому ми повинні бути готові до будь-яких випробувань, до будь-якої форми агресії.

  BBC News Україна: Ви згадали про посилення українського флоту. Чи вистачає на це коштів, адже керівництво Міноборони не раз заявляло, що передбаченого на 2019 рік фінансування для ЗСУ недостатньо?

  Олександр Турчинов: У бюджеті на наступний рік Міноборони отримало 104 млрд гривень. Це на 12 млрд більше, ніж в 2018 році.

  BBC News Україна: Але вони просили ще більше…

  Олександр Турчинов: Безумовно, коли ми говоримо про перехід на стандарти НАТО, то тут мова і про відповідне забезпечення ЗСУ. Та Україна поки не може собі цього дозволити витрачати на забезпечення одного солдата стільки як в США, Німеччині чи Франції..

  Відповідно до Стратегії нацбезпеки, ми щороку на сектор безпеки і оборони виділяємо не менше 5% від ВВП.

  Це для нашої країни колосальний ресурс. Останні декілька років ми виділяємо навіть більше. Наприклад, на наступний рік оборонний бюджет складає 5,37% від ВВП.

  Проблема в тому, що більше країна не може собі дозволити. Ви знаєте, який важкий в фінансовому плані буде наступний рік — значна частина надходжень буде йти на повернення зовнішніх боргів, а це колосальне навантаження на економіку та бюджет.

  Безумовно, наш оборонний бюджет не співставний з бюджетами США та європейських країн, бо неспівставні економічні показники, зокрема, ВВП наших країн.

  Нам необхідно вирішити одне з головних стратегічних завдань — забезпечити значне зростання нашої економіки. Від цього залежить незалежність та саме існування України, здатність вистояти і перемогти в протистоянні з РФ.

  Так, забезпечення збройних сил сучасною зброєю і військовою технікою потребують значних видатків. Ми відновлюємо ракетне виробництво, в тому числі тих ракетних комплексів, які ніколи не випускали в Україні.

  Ми змушені розбудовувати виробництво боєприпасів, які у нас ніколи не вироблялися, навіть у часи СРСР. Нам потрібні нові літаки, кораблі, потужні системи ППО тощо.

  Але запорукою реалізації всіх цих завдань може бути тільки швидкий розвиток економіки України, який стає одним із головних пріоритетів національної безпеки.

  BBC News Україна: Робота Мінської групи не приносить результатів, Нормандський формат на рівні лідерів не збирався вже понад двох років. Чи вважаєте ви ці механізми неефективними та чи потрібні інші?

  Олександр Турчинов: Навіть коли відбувалися регулярні зустрічі у Мінському та Нормандському форматі, це не заважало Росії жорстко порушувати всі вимоги і домовленості. У нас не було і дня без обстрілів та провокацій.

  Але є інше питання — альтернативи Мінську, як єдиному майданчику, де можливі хоч якісь переговори з РФ, сьогодні не існує. Я прогнозую, що найближчим часом Росія буде все робити, щоб повністю скомпрометувати Мінські угоди, як альтернативу військовому протистоянню.

  "Єдина православна церква — це справедливість"

  BBC News Україна: УРосії кажуть про небезпеку релігійної війни в Україні через томос. Чи справді вона існує?

  Олександр Турчинов: Я сам протестант, але безумовно підтримую створення єдиної православної церкви України. Це історична справедливість і українські православні християни мають право мати свою незалежну церкву.

  Але це і питання безпеки. Адже на превеликий жаль, релігійні громади Московського патріархату, в першу чергу їхнє духовенство, використовувались керівництвом Росії проти нашої країни.

  Їх використовували як засіб інформаційної війни: розповсюдження дезінформації, налаштування людей проти власної країни тощо.

  Були й більш серйозні завдання — ведення агентурної роботи. Це цинічне зловживання статусом та церковними можливостями. Уявіть, СБУ затримує священнослужителя Московського патріархату навіть за тяжким звинуваченням у шпигунстві, держазраді, тощо — ви ж розумієте, який зразу почнеться галас про нібито зведення рахунків та спробу знищити чесних служителів церкви.

  Я не виключаю, що спецслужби Росії будуть намагатися влаштувати провокації для інспірування релігійних конфліктів. Але я переконаний, що і керівництво православної церкви України, і керівництво держави зроблять все, щоб не допустити подібних провокацій і забезпечити еволюційний шлях повернення православних християн, які були прихожанами МП, до української церкви.

  BBC News Україна: Яким ви бачите своє майбутнє після президентських виборів?

  Олександр Турчинов: Господь вчить: де б ти не працював, роби все, що ти можеш зробити чесно і якісно. І все буде добре. Я працюю не над політичними проектами, а над проектами безпеки і оборони країни, і вважаю, для країни це сьогодні є важливим пріоритетом. А далі життя покаже.

  «Можливо, Лавров пророкує недалеке майбутнє»

  BBC News Україна: Минулого року ми завершували інтерв'ю питанням про те, чим і коли завершиться АТО. Сьогодні ми хочемо запитати, коли та як може завершитись ООС?

  Олександр Турчинов: Я переконаний, що ООС може завершитись тільки тоді, коли буде повністю відновлено територіальну цілісність нашої країни. Мова йде не тільки про Донбас, а і про Крим. Тоді дійсно можна буде припинити військову операцію.

  BBC News Україна: Лавров до речі каже, що ви готуєте наступ на Крим…

  Олександр Турчинов: Заява Лаврова — це чергова провокація напередодні Різдвяних свят. Його речниця повторює хворобливу брехню переляканих маріонеток з окупованого Донбасу про те, що готується якась хіматака, а він говорить, що має достовірну інформацію про наші наступальні операції не тільки на Крим, а вздовж всього російського кордону.


  Глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що Україна готує провокації на кордоні з Росією

  Коли такі неадекватні заяви роблять високопосадовці такого рівня, то чого можна від них очікувати? Початку військових дій, з поясненням, що мусили це зробити на упередження?

  Це дуже небезпечна гра, яка примушує нас бути пильними та готовими до будь-якого розвитку подій, до будь-яких провокацій.

  Військово-політичне керівництво нашої країни ніколи не піде на небезпечні авантюри. Для переможного наступу необхідно мати значну перевагу над ворогом.

  Сьогодні ми ще не готові забезпечити переможний наступ на другу за потенціалом армію світу, щоб повернути всі окуповані території. Але все змінюється і не можна виключати, що Лавров пророкує недалеке майбутнє.

  16 комментариев

  avatar
  По словам Высоцкого, вопрос Лавр можно решить силой, но «никто не хочет никого брать и выбрасывать на улицу».

  Если через три месяца храмы Украинской православной церкви Московского патриархата не переименуются в Русскую православную церковь, им аннулируют регистрацию. Об этом в комментарии изданию «ГОРДОН» заявил нардеп от «Народного фронта» Сергей Высоцкий, соавтор принятого сегодня законопроекта №5309, которым парламент обязал УПЦ МП изменить название на РПЦ
  +1
  avatar
  им аннулируют регистрацию.

  От это правильно. С русскими жить — по русски выть. «А не то отключим газ!»©
  0
  avatar
  Верховная рада Украины обязала Украинскую православную церковь Московского патриархата изменить название, указав в нем принадлежность к России.

  Проект закона был внесен в Раду еще в октябре 2016 года. Новая норма устанавливает, что религиозная организация, входящая в состав организации из государства, которое украинские законы признали агрессором и оккупантом, обязана в своем полном названии, отраженном в уставе, воспроизвести название материнской структуры «с возможным добавлением слов „на Украине“.

  Иными словами, УПЦ МП теперь должна называться РПЦ на Украине или каким-либо подобным образом.

  Закон поддержали 240 депутатов. Против выступил Оппозиционный блок. После принятия закона олигарх Нестор Шуфрич, член Оппоблока, подбежал к спикеру Андрею Парубию и потребовал провести повторное голосование. „Решение принято, — возразил спикер. — Не беснуйтесь, потому что мне придется вас просто перекрестить, выгонять беса“.

  В ответ Шуфрич сорвал с трибуны Рады плакат с требованием отдать под суд олигарха Виктора Медведчука, кума Владимира Путина. Депутат от Народного фронта Юрий Береза напал на оппоблоковца. Каждого из противников поддержали другие депутаты. Потасовка была короткой, но ожесточенной.

  Во время заседания у Верховной рады проходил митинг-молебен прихожан УПЦ МП против принятия закона. Акция собрала больше 1000 человек.

  graniru.org/Politics/World/Europe/Ukraine/m.274387.html
  0
  avatar
  Потасовка была короткой, но ожесточенной.

  Владимир Романович Шандриков (настоящая фамилия по отцу — Шендриков; 5 апреля 1940, Омск — 30 января 2003, Омск) — самобытный поэт и композитор, исполнитель песен собственного сочинения, «омский Высоцкий».


  «Дескать, вы не хулиганьте...»,
  То да сё… Я приструнил:
  «Ах ты пидар, пёс поганый,
  Что ли ты меня поил?!»
  И, зайдяся от обиды,
  Защищая свою честь,
  Я паскуду эту, гниду — По прыщавой роже — хлесь!

  Раздербанил ему рыло,
  Попинал его в живот.
  И не знаю — чтоб там было — Не восстань больной народ.
  Вобщем, масса это — сила!
  Против массы не попрешь.
  Масса сходу позвонила:
  Дескать, «драка и дебош!»

  7lafa.com/pagelyrics.php?id=21691
  0
  avatar
  … осенью этого года, уже после принятия политического решения о прекращении действия рамочного Договора о дружбе Украины с РФ, в атмосфере секретности было заключено соглашение с российской компанией «ТВЭЛ», продлевающее контракт на поставку ядерного топлива на большинство энергоблоков украинских АЭС до 2025 года, срок действия которого истекает в 2020 году.

  «Подписание этого документа, а также некоторые другие телодвижения украинской власти в атомной энергетике за последнее полугодие… могут еще надолго закрепить (если не увековечить) доминирование страны-агрессора в стратегической отрасли, дающей Украине 55-60% электроэнергии, и значительно снизить энергетическую безопасность нашего государства», — пишет обозреватель отдела международной политики Татьяна Силина в своей статье для ZN.UA.

  Подписанное «Энергоатомом» соглашение с россиянами закрепляет за ТВЭЛ до 2025 г. доминирующее положение на украинском рынке (8 реакторов из 15).

  «То есть вместо того, чтобы усилить тех, кто нам готов и хочет помочь, ведомство Недашковского закрепляет позиции тех, от кого мы ждем вероломства», — подчеркивает автор.

  Таким образом, в условиях агрессии со стороны РФ у российского ТВЭЛ — 60% поставок топлива для атомных реакторов, в то время как у американского Westinghouse при наличии контрактных обязательств перед украинской стороной обеспечить АЭС топливом в случае прекращения поставок из РФ – 40%.

  «Тайно подписанное допсоглашение с ТВЭЛ закрепляет российские позиции в Украине и перечеркивает возможность американцев расшириться до уровня, позволяющего им перенести в Украину свое производство», — подчеркивает Силина.

  «Поэтому, пока в стране де-юре действуют условия форс-мажора — военное положение, до конца которого осталась всего неделя, власть должна принять единственно правильное решение – вслед за прекращением Договора о дружбе, сотрудничестве и партнерстве с Российской Федерацией немедленно денонсировать безрассудное и противоречащее национальным интересам Украины тайное сентябрьское допсоглашение с ТВЭЛ», — подытоживает обозреватель.

  Со дня обретения Украиной независимости и поныне ТВЭЛ занимает доминирующее положение на отечественном рынке ядерного топлива (ЯТ) для четырех украинских АЭС, на которых работает 15 энергоблоков советского типа (13 – ВВЭР-1000 и 2 – ВВЭР-440). Для проектирования, изготовления и поставок альтернативного российскому ЯТ была выбрана компания Westinghouse. Инвестировав солидные суммы, Westinghouse с нуля разработал и запустил в производство ТВС, предназначенные только для Украины. И в 2014-м Государственная инспекция ядерного регулирования Украины одобрила модифицированное ядерное топливо Westinghouse для дальнейшего использования на большем количестве АЭС. А в декабре 2014-го «Энергоатом» подписал с американской компанией контракт, предусматривающий постепенное, но значительное увеличение объемов поставок топлива. На сегодняшний день расклад таков: ТВЭЛ поставляет топливо на 9 украинских реакторов (7 – ВВЭР-1000, 2 — ВВЭР-440), Westinghouse – на 6 (все ВВЭР-1000). При этом Украина является единственной в мире страной, реально диверсифицировавшей поставки свежего ядерного топлива для своих АЭС, получая сборки не просто от двух разных поставщиков, а ТВС разного дизайна, произведенные по двум разным лицензиям. После визита в США и столь долгожданной первой встречи с президентом Трампом президент Порошенко в июне прошлого года в телевизионном интервью сообщил, что Украина планирует довести закупки у Westinghouse до 55%.

  zn.ua/UKRAINE/ukraina-tayno-prodlila-kontrakt-na-postavku-yadernogo-topliva-iz-rf-303747_.html
  +1
  avatar
  ВВС News Україна зібрала п'ять цифр, які відзначили розвиток української економіки у 2018 році.

  1. Стокгольмський арбітраж: $2,56 млрд на користь «Нафтогазу»
  … 2,56 млрд доларів на користь «Нафтогазу» — таким став загальний арифметичний підсумок суперечки із російським «Газпромом», що тривала понад три з половиною роки і завершилася в останній день лютого 2018 року.

  … станом на 19 грудня «Нафтогаз» отримав від «Газпрому» 2,093 млрд доларів.

  Загальна сума боргу «Газпрому» разом із відсотками на залишок заборгованості, що залишилася непогашеною після 28 лютого 2018 року, становила 2,689 млрд доларів.

  2. МВФ: $1,4 млрд «під ялинку»
  … Під кінець року, 18 грудня, після понад півторарічної перерви МВФ схвалив надання Україні траншу у 1,4 млрд доларів за новою програмою співпраці — stand-by.

  На відміну від розширеного фінансування, які зазвичай надаються країнам, що потребують термінової допомоги під час кризи, програми stand-by розраховані на країни, економіка яких є стабільною і зростає, але потребує підтримки у розв'язанні певних проблем.

  Найбільша поточна проблема України — пік виплат боргів попередніх років. Лише у наступні два роки Київ має виплатити близько 12 млрд доларів боргів.

  3. Субсидії: рекорд у 71 млрд гривень

  71 млрд грн бюджетні видатки на виплату субсидій при оплаті комунальних послуг

  120 млрд грн становив дефіцит «Нафтогазу» у 2014 році, коли ціни на газ для населення дотувалися

  Згідно із проектом бюджету на наступний рік, у 2019 уряд планує виділити на субсидії трохи більше ніж 55 млрд гривень, а також розпочати їх монетизацію, тобто, адресну виплату грошима.


  4. Врожай: рекорд на 70 млн тонн

  Цьогорічний врожай зернових сягнув рекордного рівня — понад 70 млн тонн. Це на чотири мільйони тонн більше, ніж попередній рекорд, встановлений у 2016 році. За розрахунками міністерства аграрної політики, це дозволить збільшити експорт зерна до понад 47 млн тонн (проти майже 40 млн тонн у попередньому маркетинговому році).


  5. Трудові мігранти: більше, ніж інвестори

  За перші сім місяців 2018 року трудові мігранти перерахували до України 6,35 млрд доларів. Це у п'ять разів більше, ніж прямі іноземні інвестиції за той самий час. Як очікують в НБУ, за підсумками року перекази мають сягнути 11 млрд доларів.

  У 2017 трудові мігранти дали країні понад 9,3 млрд доларів.

  … через насиченість ринку і уповільнення польської економіки, темпи приросту кількості трудових мігрантів з України дещо уповільнилися.

  Втім, вони знову можуть пришвидшитися одразу після спрощення процедур для працевлаштування іноземців у якийсь з європейських країн, наприклад, у Німеччині.

  www.bbc.com/ukrainian/news-46604117
  0
  avatar
  По п.4.

  В брежневские времена был лозунг «Даёшь украинский миллиард!» Речь шла о пудах зерна, т.е о 16,38 млн тонн

  С одной стороны, это не был весь урожай. А лишь сданый «в закрома Родины». Скажем, было кормовое зерно, которое колхозы никуда не сдавали вообще. Откуда получали муку украинские хлебзаводы и прочий пищепром — не в курсе. Может из части «миллиарда», а может — из иных источников.

  В любом случае, за пределы УССР больше этих 16 млн (плюс-минус) не вывозилось. Иначе орали бы о полутора миллиардах, или двух и т.д. С др. стороны, Шелест незадолго до снятия отказался сдавать миллиард пудов. Поскольку, дескать, придется выгребать кормовое и т.д.

  Т.е. около 16 млн тонн «экспорта» было в напряг. А сейчас экспорт 40 миллионов и более. Откуда это? Урожайность выросла? Площадь посевов? Скот зерном не кормят?
  0
  avatar
  США выделят Украине дополнительную помощь на сумму 10 миллионов долларов в связи с нападением России на украинские корабли в Керченском проливе. В заявлении Госдепартамента говорится, что это ответ на «опасную эскалацию со стороны России». Выделение средств должен одобрить Конгресс США.

  Средства пойдут на усиление украинского оборонного потенциала, говорится в заявлении. Дополнительное финансирование украинским ВМС предоставят также Литва и Великобритания. США действуют с ними солидарно, подчеркивает Госдеп.

  graniru.org/Politics/World/US/m.274411.html

  Британские военные корабли будут присутствовать в Черном море, чтобы послать «мощный сигнал» России, заявил министр обороны Великобритании Гэвин Уильямсон. Как сообщает Би-Би-Си, в пятницу он посетил в порту Одессы прибывший туда британский гидрографический корабль HMS Echo.

  Корабль британского Королевского ВМФ направлен в Одессу в знак поддержки Украины в ее противостоянии с Россией, отметил Уильямсон. По его словам, за HMS Echo последуют и другие британские корабли. Это необходимо в качестве демонстрации «нашего права заходить в такие порты, как Одесса, права военно-морских флотов иметь возможность действовать в Черном море», подчеркнул британский министр. «Это не море России, это международное море», — сказал он.

  «То, что мы хотим сказать России, что мы хотим сказать президенту Путину: они не могут продолжать действовать без оглядки и без уважения к международному праву и международным нормам», — заявил Уильямсон.

  Британский министр посетил корабль HMS Echo вместе с украинским коллегой Степаном Полтораком и встретился с семьями украинских моряков, захваченных Россией 25 ноября в Керченском проливе.

  Как сообщала украинская сторона, договоренность о визите HMS Echo была достигнута 21 ноября, еще до захвата украинских кораблей.

  О планах судна пройти через Керченский пролив в Азовское море не сообщалось.

  Британские военные корабли будут сменять друг друга в Черном море и таким образом находиться там практически постоянно. Согласно Конвенции Монтрё 1936 года, военные корабли стран, не имеющих выхода к Черному морю, могут находиться там не более 21 дня.

  graniru.org/Politics/World/Europe/Ukraine/m.274413.html

  Полагаю, что и амерские суденышки дежурить в Черном море начнут
  0
  avatar
  Полагаю, что и амерские суденышки дежурить в Черном море начнут
  Придется, потому как приближается семимильными шагами

  Хвашызды… попа масковскаго… с рясы вытряхнули… до одних трусиков… За автобусной остановкой… а потом к лавке приклеили вверх ногами… Монтажной пеной…
  0
  avatar
  Генассамблея ООН приняла резолюцию, осуждающую Россию за нарушение прав человека в аннексированных Крыму и Севастополе, сообщает «Радио Свобода».

  За документ, внесенный Украиной, проголосовали 67 стран, среди них США и страны ЕС. Против резолюции проголосовали представители 27 стран, в том числе России, Китая, Белоруссии, Сирии, Сербии и Венесуэлы. 27 стран воздержались.

  В резолюции осуждаются как нарушения прав человека, так и «незаконное установление Россией законов, юрисдикции и управления» в Крыму. В документе, в отличие от предыдущих подобных резолюций, принятых после аннексии Крыма, впервые названы имена украинских политзеков — Олега Сенцова, Владимира Балуха и Эмира-Усеина Куку.

  «Генассамблея выражает глубокую обеспокоенность сообщениями о том, что с 2014 года власть России использует пытки для получения поддельных показаний в политически мотивированных преследованиях, включая дело украинского режиссера Олега Сенцова», — подчеркивается в резолюции. Генассамблея ООН призывает российские власти соблюдать Правила Нельсона Манделы — установленные ООН минимальные стандартные правила обращения с заключенными.

  17 декабря Генассамблея ООН приняла резолюцию «Проблема милитаризации Автономной Республики Крым и города Севастополь, Украина, а также частей Черного и Азовского морей». В документе указано, что присутствие российских войск в Крыму противоречит национальному суверенитету Украины и подрывает безопасность и стабильность соседних государств и Европы в целом. Генассамблея потребовала от России немедленно и без всяких условий освободить украинских моряков, захваченных в плен в ходе военной провокации 25 ноября в Керченском проливе.

  graniru.org/Politics/World/Europe/Ukraine/m.274416.html
  0
  avatar
  … Це третя резолюція ООН щодо порушень Росією прав людини в окупованому Криму за останні три роки. Перші дві були ухвалені у 2016 і 2017 роках.

  Цього року документ містить низку нових статей:

  — у всіх документах ООН і всіх її агенцій відтепер використовуватиметья лише таке формулювання:
  “Автономна Республіка Крим та місто Севастополь, Україна, тимчасово окуповані Російською Федерацією”;

  — як і у резолюції щодо мілітаризації Криму у понеділок, нова і однозначна мова щодо Криму:
  “Підтверджуючи, що силове захоплення Криму є незаконним і порушує міжнародне право, і також підтверджуючи, що ці території мають бути повернуті”;

  — у резолюції основна увага приділена політв'язням. Найголовніше — Олег Сенцов, Володимир Балух та Емір-Усеїн Куку називаються поіменно у тексті резолюції. Це взагалі надзвичайна рідкість, щоб у резолюціях ООН називалися імена політв'язнів. Останні відомі такі випадки в історії — це Нельсон Мандела і Аун Сан Су Чжі;

  — вимагається щоби до українських політв'язнів застосовувалися «Правила Нельсона Мандели» (мінімальні стандартні правила поводження з в'язнями). Особливо для тих, хто оголосив голодування. Вимагається доступ до всіх політв'язнів для Червоного Хреста, Європейського комітету із запобігання тортурам, а також українських консулів і уповноваженого з прав людини, згідно з Віденською конвенцією;

  — засуджуються тортури, «вибивання» свідчень у політично мотивованих переслідуваннях, примус у російське громадянство і набір в армію, викрадення і зникнення людей, обмеження свободи совісті і свободи слова і ще багато порушень Росією прав людини в окупованому Криму.

  t.me/The_Newsroom/1331
  0
  avatar
  Вчера в центре Севастополя на митинге ко дню рождения Сталина коммуняки раскритиковали путина и оккупационное “правительство” Севастополя. Некоторые ватопитеки были одеты в “желтые жилеты” по аналогии с протестным движением во Франции. Путина ватники назвали “зажравшимся наркоманом” (и это не шутка). В конце митинга ватники положительно отозвались о Майдане, “как средстве волеизъявления народа” (и это тоже не шутка). Звучали и типичные совковые речёвки про сталинистов и комсомол. В руках у краснопёрых были портреты Сталина и различные лозунги против “российских властей”.
  0
  У нас вот как принято: только зарегистрированные и авторизованные пользователи могут делиться своим мнением, извините.