Polska
 • 758
 • Polska w elicie 25 najbardziej rozwiniętych państw świata

  Dołączyliśmy do elitarnego grona. Według klasyfikacji globalnej — Polska krajem rozwiniętym  Polska awansowała z grupy krajów rozwijających się do prestiżowego grona rynków rozwiniętych. Dziś debiut Giełdy Papierów Wartościowych i 36 polskich spółek w indeksie FTSE Russell. Z tej okazji money.pl jest w Londynie, by towarzyszyć wielkiemu otwarciu.

  en.wikipedia.org/wiki/Developed_market

  www.ftseglobalmarkets.com/news/ftse-russell-report-precedes-polands-reclassification-to-developed-market-status.html

  Dołączyliśmy do grona 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata, do których zalicza się m.in. Niemcy, Francję, Japonię czy Stany Zjednoczone. Jesteśmy pierwsi od ponad dekady, którzy awansowali w indeksie FTSE Russell do grona rynków rozwiniętych. Polska to pierwszy kraj z Europie Środkowo-Wschodniej zaliczony do grona 25 najbardziej rozwiniętych państw (rynków) świata To szansa na napływ zagranicznego kapitału, ale nie unikniemy pewnego ryzyka.

  FTSE Russell to dostawca indeksów giełdowych. Należy do London Stock Exchange (LSE), pod względem obrotów jednej z największych na świecie giełd papierów wartościowych.

  W indeksie zaczniemy od pozycji numer 23. Co zdaniem prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Marka Dietla, jest dobrą pozycją na start.

  — Budzimy się w świecie 25 rozwiniętych rynków kapitałowych. W klubie, w którym nigdy nie byliśmy, więc nie wiemy, co to tak naprawdę oznacza dla rynku. Zaczynamy z pozycji 23. i jest to dobra pozycja do atakowania dalej. Jest potencjał polskiej gospodarki, aby wzrosnąć do pozycji 21., ale to będzie dłuższy proces — powiedział Dietl.

  Awansu Polsce pogratulował prezes FTSE Russell Mark Makepeace. — Polskie władze ciężko pracowały, by taki awans stał się możliwy — stwierdził. — Polska posiada wszystkie zalety rynków rozwiniętych, m.in. bezpieczeństwo obrotu i usług post-transakcyjnych oraz rozwiniętą infrastrukturę. GPW funkcjonuje w oparciu o nowoczesny system transakcyjny — stwierdził prezes GPW Marek Dietl.

  Awans Polski do grona rozwiniętych rynków to kolejne potwierdzenie tego, że polska gospodarka ma się naprawdę dobrze. Mam nadzieję, że przyczyni się to do zmiany postrzegania Polski za granicą — stwierdził Dean.

  Jak dodał, reklasyfikacja FTSE Russell jest tym bardziej istotna, że prawie 90 proc. światowych funduszy inwestycyjnych może inwestować tylko w krajach uznawanych za „najbardziej rozwinięte” pod względem rynków kapitałowych.
  Dotychczas Polska miała dostęp jedynie do 12-13 proc. globalnego kapitału. Teraz w naszym zasięgu będzie 100 proc. – mówi prezes EPP.


  FTSE Russell podał, że w skład indeksów rynków rozwiniętych wejdzie 37 polskich spółek.

  Do grona dużych spółek dołączy PKO Bank Polski.

  Do średnich spółek dołączą: PKN Orlen, Grupa Lotos, PGE, PGNiG, KGHM Polska, Bank Pekao, PZU, BZ WBK, mBank, LPP, Dino Polska, CD Projekt, Cyfrowy Polsat.

  Jako małe spółki zakwalifikowano: Bank Millennium, AmRest Holdings, Bank Handlowy. JSW, Alior Bank, CCC, Play Communications, Orange Polska, Grupa Azoty, Enea, Tauron Polska Energia, Kernel Holding, Kruk, Asseco Poland, Budimex, Eurocash, Ciech, Energa, PKP Cargo, Lubelski Węgiel Bogdanka, GPW, Boryszew, Neuca.

  www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dolaczylismy-od-elitarnego-grona-polska,23,0,2416663.html
  • нет
  • 0
  • +13

  7 комментариев

  avatar
  Marcin Matczak пра фашызм Качыньскего(кляйміць ворагаў фашызма фашыстамі — не састарэлы ход)):

  Я блытала, здаецца, гэтага пана з тым, хто прагне несканчоных рэпарацый ад пераможаных у вайне немцаў, бо яны багатыя, і маўчыць пра рэпарацыі адносна камунапятых.
  Вось з гэтым, які, згодна нашаму Паўлу Шарамету, прывёў Дуду у PiS
  0
  avatar
  Еўрапейская судовая нейкая арганізацыя вывела Польшчу са сваіх складнікаў і палохае тым, што выракі судоў польскіх не будуць выконвацца на тэрэнах Еўразвязу. Значыць, можна будзе накрасці і ўцячы беспакарана?
  -1
  avatar
  Pani Alino — źle Pani coś przeczytała :) Polskie wyroki są i będą respektowane na terenie całej UE :) A inne w przypadku umów bilateralnych, np. Polska — Rosja.
  0
  avatar
  «Kropka nad i „ — to nie jest krynica wiedzy — to tvn *lol*

  0
  У нас вот как принято: только зарегистрированные и авторизованные пользователи могут делиться своим мнением, извините.