Intermarium
 • 3902
 • Białoruś ponownie proponuje odbudowę Korony Rzeczypospolitej

  Jarosław Narymunt Rożyński 04.02.2016, 10:15  Od kilkunastu miesięcy obserwujemy bardzo zaskakujące zachowanie Prezydenta Białorusi — Aleksandra Łukaszenki. Pierwszą zaskakującą dla zachodnich obserwatorów wiadomością było uznanie władz Majdanu przez władze na Białorusi. Zaraz za tą informacją poszły komentarze, że na pewno Rosja szybko zareaguje i na Białorusi powieje inny wiatr. Tymczasem stało się dokładnie odwrotnie — tymczasowy Prezydent Ukrainy w trakcie wizyty w Mińsku usłyszał, że Białoruś nigdy nie wystąpi przeciwko Ukrainie, oraz że w pełni popiera prawo Ukrainy do samostanowienia. Następnym krokiem były wypowiedzi Aleksandra Łukaszenki o szkodliwym skutku federalizacji Ukrainy. Ponownie była to linia polityki sprzeczna z tym, co słyszeliśmy ze strony Moskwy. W ostatnim czasie ze strony białoruskiego Prezydenta pojawiły się jeszcze bardziej zaskakujące dla dziennikarzy słowa: trzeba zakończyć wojnę na Ukrainie i przywrócić porządek na wschodzie tego kraju.
  Nie przez przypadek jednocześnie na Białorusi pojawiło się ponownie pytanie: kto jest spadkobiercą Wielkiego Księstwa Litewskiego — Białoruś czy Litwa (Żmudź)? A może jednak Litwa jest jedna, tylko podzielona? Jednocześnie pojawiło się o wiele ważniejsze pytanie: jak Białoruś może rozwijać się, nie będąc pod presją Rosji? Kiedy świeciła najjaśniejsza gwiazda nad Białorusią? Kiedy świeciła najjaśniejsza gwiazda nad Ukrainą?

  Odpowiedź jest oczywista — okres największej potęgi obu tych krajów przypada na czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów! Ponieważ jednak Białorusini są świadomi trudnej historii Polski z Ukrainą — podjęli decyzję, że sami muszą zrobić pierwszy krok.

  Od 2012 roku zarówno elita jak i opozycja białoruska wraz z niezależnymi mediami prowadzi kampanię w zakresie propagowania konfederacji Polski z Białorusią. Co ważne, taka konfederacja miałaby powstać jako sojusz państw, które w bardzo dużym stopniu zachowują swoją autonomię, a proces integracji zachodzi powoli z poszanowaniem interesów wszystkich stron. Sprawa jest na tyle interesująca, że pod niektórymi artykułami wypowiadają się nie tylko komentujący internauci, ale również politycy różnych opcji, zarówno z Polski, Białorusi oraz Ukrainy.  W ostatnich dniach sprawa weszła na znacznie wyższy etap. Otóż pojawiły się dokładne analizy Polskiej i Białoruskiej konstytucji pod kątem właśnie utworzenia takiej konfederacji. Okazuje się, że tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie.

  Nie przez przypadek ten pomysł pojawia się w miejscu, które wydawałoby się jest najbliżej Moskwy. Jest to przede wszystkim bardzo wyraźny sygnał, że Rosja pomimo swoich deklaracji nie jest w stanie powstrzymać odradzającej się Korony Rzeczypospolitej.

  Nowe państwo w Europie — Korona Rzeczypospolitej — będzie regionalnym mocarstwem, centrum siły i rozwoju. Polska, Litwa, Białoruś i Ukraina utworzą swojego rodzaju «słowiańską Wielką Brytanię». Dwa kraje są już członkami Unii Europejskiej, pozostałe dwa — jeszcze nie. Będzie to mocarstwo największe terytorialnie w Europie, z największą populacją — ponad 100 mln ludzi (dla porównania: Niemcy 80 mln, Wielka Brytania 65 mln, Francja: 65 mln). Ponadto łączne siły zbrojne to potencjalnie największa armia w Europie.

  Odbudowa Korony Rzeczypospolitej jest kwestią najbliższych pięciu lat. Wszystkie nasze kraje — Polska, Litwa, Białoruś i Ukraina — są na zakręcie historii. Mamy dwie drogi — albo będziemy mocarstwem w Europie, albo mocarstwa znów zniosą nas z mapy Europy.

  4 комментария

  avatar
  Оптимизм, граничащий с фантазёрством (там, где белвласти уже подают сигналы). Впрочем, пан Наримунт взял эту идею у нас на форуме, спасибо за распространение. Правда, пропал куда-то потом.
  www.bramaby.com/forum/viewtopic.php?t=731
  На старом сайте тоже сохранилось:
  www.oldsite.bramaby.com/intermarium/37-intermarium-news/196--rp-pl-
  www.oldsite.bramaby.com/ru/intermarium/37-intermarium-news/194--konfedpl-
  +1
  avatar
  Ну, а что? идея Речь Посполитую возродить, лично мне нравится :) Я собственно ради этой идеи с «Брамой» и познакомился :)
  Кстати, на старом сайте горела сеча свободы. Ее решили погасить вместе с сайтом по техническим причинам, или всех политзаключенных уже выпустили? Уважаемый KurmanbekSalievich ! Может быть Вы сможете прояснить этот вопрос?
  +1
  avatar
  Дык все вышли же, не?
  Или Вы про теперешнее состояние старого сайта? Так там верстка слетела полностью, еле подняли тексты, для истории.

  А пану Наримунту, я ж говорю — спасибо, что продвигает тему. Правда он к Украине неровно дышит, ну, то такое.
  0
  avatar
  Współcześnie pomysł (idea) Międzymorza przyszła do nas do Polski od przyjaciół z Białorusi.:) To Białoruś i Białorusini podała pomysł wiele lat temu jako pierwsi. Taką to drogą dotarł on do Polski-pomijam wszelkie historyczne elementy z okresu XX -lecia międzywojennego. Mówię tylko o czasach współczesnych.
  Później ten pomysł zaczął być propagowany przez Pana prof Chodakiewicza w USA z Instytutu Polityki Międzynarodowej. Prof Chodakiewicz napisał w tej sprawie do George Friedmana z Stratfor ,który uznał że pomysł jest genialny (sic!) i zaczął go propagować publicznie ( jako Intermarium ) w całych świecie. Na YT jest dużo filmów pokazujących prof. Chodakiewicza i G. Friedmana, którzy w różnych miejscach w świecie prowadzą prelekcje na ten temat.
  Ale PIERWSZEŃSTWO ma BRAMABY no i może jeszcze «Stary Olsa» i «Zenon» :) :) :) Ich pieśni chwytają za serce.

  A teraz na facebook to każdy (dorosły i dzieciak ) zakłada fanpage z nazwą Intermarium ( Międzymorze )i zbiera te swoje lajki i chce być «Ojcem Narodów » *lol*

  Szkoda, że ludzie z BRAMABY nie mają możliwości prowadzić i nagrywać swoich wykładów na YT. Ale rozumiem sytuację

  Жыве Беларусь
  +1
  У нас вот как принято: только зарегистрированные и авторизованные пользователи могут делиться своим мнением, извините.