Intermarium
 • 16330
 • Zaniepokojenie w Berlinie i w Moskwie ideą Międzymorza


  Sławomir Sieradzki

  Niemiecki portal: «Kurs polityki polskiej niebezpieczny dla UE, ale cieszy się poparciem Waszyngtonu». Zaniepokojenie w Berlinie i w Moskwie ideą Międzymorza
  Portal „Deutsche Wirtschafts Nachrichten” przedstawił interesującą analizę polskiej polityki, która — zdaniem autora analizy — niesie ze sobą „kontrolowane”, uzgodnione z Waszyngtonem, zagrożenie dla obecnej formy Unii Europejskiej. Wściekły atak mediów niemieckich, które zapewne publikują to, co myśli rząd Angeli Merkel — ale z przyczyn oczywistych nie może tego mówić — może być pośrednim dowodem, że analiza jest trafna.

  Nowy polski rząd prowadzi zdumiewająco twardy kurs na konfrontację z Unią Europejską
  — czytamy we wstępie analizy.
  Następnie jej autor opisuje szybkie tempo zmian związanych z Trybunałem Konstytucyjnym oraz w mediach publicznych i reakcję na to polityków unijnych.
  Potem jednak przechodzimy do najciekawszej części tekstu. Oto według autora plan Prawa i Sprawiedliwości jest dalekosiężnym planem rozluźnienia związków z Unią Europejską na rzecz zwiększenia nad Wisłą obecności NATO. Na dodatek plan ten cieszy się tak dużym poparciem w USA, że jakiekolwiek próby unijnych nacisków na Polskę, aby zmieniła kurs, nie mają szans, zwłaszcza w kwestiach związanych z bezpieczeństwem.
  Jako przykład autor analizy podał Grecję, której Berlin niedawno groził wyrzuceniem ze strefy euro. Waszyngton powiedział „nie” i na dodatek przeforsował, aby wydatki zbrojeniowe (które w Grecji są największe w NATO po USA i Turcji), wyłączyć z pakietów oszczędnościowych, choć instytucje finansowe bardzo na to nalegały.

  „DWN” pisze, że działania rządu PiS ma niepisaną zgodę potężnego lobby przemysłowo-wojskowego w USA oraz w Europie. Amerykanie — zdaniem autora analizy — w pełni aprobują tworzenie przez Warszawę antyrosyjskiego sojuszu obronnego krajów Europy środkowo-wschodniej, który to sojusz umownie nazywany jest Międzymorzem — w nawiązaniu do starych idei Józefa Piłsudskiego.
  Myślę o tym, jako bloku państw partnerskich, rozciągających się od Bałtyku aż po Morze Czarne. Państwo jest silne, gdy otoczone jest przez sojuszników
  — cytuje portal wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy.
  Portal wylicza, że oprócz Polski w sojuszu miałyby być: Estonia, Łotwa, Litwa Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria. Oraz jako dodatkowe komponenty w przyszłości: Azerbejdżan, Gruzja, Turcja i Ukraina.
  Polska to dziś najważniejszy przyczółek USA przeciw Rosji
  — konkluduje autor.
  Z tekstu wynika niezbicie, że zanurzenie się w ideę Międzymorza jest szansą dla Polski rozluźnienia związków z Brukselą, z którą nie tylko Polska ma coraz więcej na pieńku, co widać zwłaszcza teraz — w dobie kryzysu imigracyjnego wywołanego przez Niemcy. Pomysł rozluźnienia stosunków polsko-unijnych i kurs na Międzymorze, ma być klinem wbitym pomiędzy Berlin a Moskwę. I dlatego życzliwie patrzy na to Waszyngton.
  Portal dodaje, że niektóre ośrodki amerykańskie są zaniepokojone tempem zmian i ich zasięgiem, ale obawy te mają jedynie takie podłoże, iż mogą utrudnić realizację dalekosiężnych zamysłów nowych polskich władz.
  Analiza DWN” zapewne ma sporo mankamentów i uproszczeń. Ale jest poważny sygnał, że dość trafnie opisuje rzeczywistość geopolityczną: działania Polski wywołują wściekłość w Berlinie. Analiza została też przetłumaczona i opublikowana przez kremlowskie medium propagandowe „Sputnik”.

  88 комментариев

  avatar
  No i super. Wszyscy wiemy w co gramy. To dobrze ,że niemiecki redaktor przyłożył do pracy, chociaż jak widzę pominął dwa bardzo ważne kraje. Białoruś i Chorwację. Jeżeli zaczęli o tym pisać to sygnał z Waszyngtonu musiał być bardzo silny. Już niektóre środowiska zachodnioeuropejskie wycofują się z różnych gróźb które były kierowane pod naszym adresem dotychczas. Konsekwencja w pracy i działaniu. I oby tak dalej w kierunku Intermarium — bezpieczeństwa i dobrobytu niezależnych państw i narodów. Bez «zielonych ludzików»z jednej strony i imigrantów arabskich z drugiej strony.
  +2
  avatar
  Dziękuję bardzo. Artykuł jest bardzo ważny żeby uświadomić, co myślac gławne wrogi Międzymorza.
  Tylko powinnyśmy rozumiec, że Międzymorza nie jest proektem imperskym III Rzeczpospolitej.
  To jest ideą, nakierowana przeciwko unją moskowko-niemecka, ideą ogolnego szlachu krajów narodowo-demokratycznych bylej Rzeczpospolitej
  +3
  avatar
  Zdecydowanie TAK. Chcemy żyć wśród przyjaciół ,w bogatych i bezpiecznych państwach. I to cała prawda.
  +1
  avatar
  Jeszcze to jest bardzo ważliwe zrozumieć: Niemcy, rownież jak Rosija nie chcac mocnych i bogatych panstw miedży Berlinem i Moskwa. Kiedy to zrozumieć — Niemcy taki samy wrog Międzymorza, jak Moskwa. Wśród liderów światowych teraz mamy ogolny interes tylko z Waszyngtonem. Ale i z Amerykancami tak biędze nie zawsze — Waszyngton nie ma interesu, żeby Międzymorza stało śię jeszcze jednym liderom światowym. Wynnik — mamy dla Międzymorza tylko jednego mocnego przyjacela taktycznego i nie mame w ogole przyjacelów strategicznych.
  +2
  avatar
  Bardzo dobra analiza. Zdecydowanie zgadzam się. Niemcy i Rosja zawsze szły razem przeciwko Nam- czyli tak naprawdę wszystkim Narodom Międzymorza.Było im łatwo ponieważ ich agenci umieli nas ze sobą skłócić. Najlepszym przykładem do czego Niemcy i Rosja mogą się posunąć jest z jednej strony wojna na Ukrainie a z drugiej strony rozbicie przez Niemców państwa Jugosławia. Ponieważ już był pierwszy projekt międzymorza w latach 90-tych i nazywał się Hexagonale. Ale wtedy Polska i inne kraje naszego rejonu były bardzo słabe. Dzisiaj jest kręgosłup Intermarium czyli grupa V4 a kraje naszego regionu mają poparcie Waszyngtonu. Oczywiście Amerykanie robią biznes i będą nas popierać do tego momentu gdy nie zagrozimy ich pozycji w Europie. Później mogą się od nas odwrócić i popierać inną koncepcję. Dlatego tak ważny jest czas, ciężka praca, zgoda między nami i konsekwencja w działaniu.
  +2
  avatar
  Niestety, jest to utopia i tylko… Przynajmniej teraz. Jak rozumiem, Polska ma stanowić trzon przyszłego mocarstwa? )) Ale nasi drodzy Polacy, jak na razie, nie potrafią porozumieć się na dobre we własnym kraju… Choć, oczywiście, należy przyznać pewną merytoryczną spójność polskiej polityki zagranicznej mimo zmiany rządzących.
  -1
  avatar
  После того как Россия достаточно ослабнет и погрузится в хаос с последующей трансформацией или даже распадом, неизбежно последует падение режима Лукашенко в Беларуси. И над этим надо работать в направлении Интермариума. Не надеяться, что к власти в Беларуси придут сторонники вступления Беларуси в ЕС. А работать над тем, чтобы к власти в Беларуси пришли не прежние коммунисты и не сторонники ЕС, а сторонники Интермариума. После чего вести реформы в Беларуси, а внешнюю политику страны развернуть в сторону Интермариума.
  +1
  avatar
  После того как Россия достаточно ослабнет и погрузиться в хаос с последующей трансформацией или даже распадом, неизбежно последует падение режима Лукашенко в Беларуси.
  А вот мне кажется, что совсем наоборот…
  -1
  avatar
  Что наоборот?
  0
  avatar
  Почему крушение России приведет к упадку Лукашенко? Аргументы?
  0
  avatar
  Если Вы не понимаете почему 2+2 = 4, то мне вам не объяснить.

  Как говорили в мои времена в школе учителя:

  «Кто не понял, я не виноват, претензии к родителям». (В том смысле, что не фик пьяным родителям делать дебильных детей).:)
  +1
  avatar
  Вы знаете, 2+2=4 это только на уроке математики. Почему в политике иначе – мне Вам также не объяснить. Извините за такую реплику, но она соответствует Вашему аргументу.
  +1
  avatar
  :)Боюсь, что эта теория, как бы мне она не импонировала, в ближайшей перспективе утопична…
  0
  avatar
  Ближайшая перспектива- это дальнейшее ослабление и крушение авторитарных режимов в России и Беларуси.

  А уж затем на повестке дня Интермариум. Это реальный план, стратегия. Это не строительство коммунизма. Это не утопия.
  +1
  avatar
  Строительство коммунизма более реально, чем строительство Интермариума.:) Потому что коммунизм (ну ладно – социализм…) можно построить в одной отдельно взятой стране. А вот Вашу утопию – нет…
  -2
  avatar
  Zastosuj w ramach eksperymentu we własnym domu komunizm a zobaczysz dwa rozwiązania
  1.Twoi rodzice zamknięci w jakiejś komórce.
  2. Ty pod mostem wylądujesz.
  0
  avatar
  Wybacz, ale sens mojej powyższej wypowiedzi jest inny. Może to przez rosyjski nie do końca zrozumiałeś… A może jest to wrodzona polska newralgiczna reakcja na słowo „komunizm”, które jak się gdzieś pojawi, to zaćmiewa kontekst wypowiedzi w oczach czytającego???:)
  0
  avatar
  I to jest prawda. Komunizm(socjalizm) można «szybko i sprawnie» ustanowić w jednym państwie. Wystarczy zdemoralizowana armia i trochę agentów bezpieki i już mamy krainę wiecznej utopi i niedostatków zwaną komunizmem-socjalizmem. Projekt Intermarium będzie oparty o wolną wolę wszystkich narodów. Już tak w historii i naszej tradycji było. Akt Unii Polski i Litwy zaczynał się słowami " W IMIĘ MIŁOŚCI i WOLNOŚCI ......" A Polska — mam nadzieję — nie będzie musiała w projekcie Intermarium odgrywać roli jakiegoś mocarstwa bo niestety z tym zawsze jest związana dodatkowa odpowiedzialność za innych i dodatkowe koszty. Niech w Intermarium każdy będzie niepodległy i niech odpowiada za siebie.
  +1
  avatar
  Tak, niestety, być nie może, jak w każdym związku – ktoś musi brać odpowiedzialność i być przodownikiem. :) Bierność wraz z miernością i butnością powodują krach. Już to przerabialiśmy.
  0
  avatar
  Odwrotnie. To właśnie przodownicy w socjalistycznym współzawodnictwie ostatecznie zapili się na śmierć spirytusem. Zawsze to przodownictwo produkuję butę i pychę. A to w końcu prowadzi do upadku. Równi, silni i wolni nie czują potrzeby aby nad kimś panować. Na tym polega właśnie to o czym mówił akt unii Korony i WKL — miłość do bliźniego i wspólna wolność.
  0
  avatar
  «miłość do bliźniego i wspólna wolność» skoczyła się wspólna porażką i stuleciami wspólnej niewoli.
  0
  avatar
  Gdyby nie dwa najbardziej bandyckie państwa w historii Europy — Niemcy(Prusy) oraz Rosja to miłość i wolność trwała by do dzisiaj w pokoju i dobrobycie.
  +1
  avatar
  Otóż to nasze gdybanie, nie ma co szukać winnych — to my jesteśmy winni wszystkiego co się z nami dzieje i działo i dziać będzie– nie Rosjanie czy Niemcy – tylko my sami.:)
  0
  avatar
  Типа Лукашенко, Путин тут не при чем. Путин- не диктатор, Лукашенко- не диктатор. Это мы сами во всем виноватые.

  Я ж говорю: агент Путина на форуме.8-)
  0
  avatar
  Ну а кто виноват? Америкосы? Поляки? Жидомасоны? Евросоюз? Хунта? Инопланетяне? Нечего на зеркало пенять…

  Слушайте, что Вы с этим Путиным? Я ж признался. Что Вам еще нужно? Примите, наконец, лекарство и успокойтесь. Когда у Вас в учреждении обход? :):):)
  0
  avatar
  Nie się Pan tak nie obwinia Panie Bolek.Chociaż nie wiem.Może Pan ma. Bo ja nie mam za co się obwiniać. Jak może być nasza wina w tym że dwóch bandytów spod czerwonej flagi — jedna z hakenkreuzem a druga z sierpem i młotem czyli tow. Hitler i tow. Stalin ,łamiąc wszelkie traktaty międzynarodowe napadli na Polskę w 1939 roku i w konsekwencji wymordowali 6 mln obywateli Rzeczpospolitej.
  +1
  avatar
  Panie Adamie, mnie bardzo nie podoba się przysłowie «mądry Polak po szkodzie…». I bardzo się podoba podejście (daleko) wschodnie, gdzie nie szuka się winnych swych nieszczęść nigdzie poza sobą. Każdy jest sam kowalem swego szczęścia. Nie?
  0
  avatar
  Nie myli się tylko ten co nic nic robi
  0
  avatar
  Я вот не понимаю, почему вы увязываете «крушение авторитарных режимов в России и Беларуси»? :)
  0
  avatar
  Я вот не понимаю, почему вы увязываете «крушение авторитарных режимов в России и Беларуси»?

  А вы не понимаете?
  Потому что пока существует Россия, никакого Интермариума она не допустит.
  Тем более Россия не допустит «ухода» Беларуси в Интермариум.

  Это же очевидно.
  0
  avatar
  Мне показалось, что вы, каким то образом увязываете, т.е. мыслите, что крушение путинского режима (или шире — глубокий кризис в России) приведет к немедленному падению режима Лукашенко? Или я ошибаюсь?
  0
  avatar
  Если Вы не понимаете, что режим Лукашенко существует в Беларуси лишь благодаря многомиллиардной поддержке Кремля, то мне вас искренне жаль. В Беларуси это уже даже дети понимают.:J
  0
  avatar
  Существует и развивается — это разные понятия…
  0
  avatar
  RZECZPOSPOLITA — też kiedyś była utopią.
  Unia Europejska — też była kiedyś utopią.
  INTERMARIUM — dziś utopia ale JUTRO?
  +3
  avatar
  Интермариум- это единственная стратегия для стран Европы уйти из зоны влияния Берлина и Москвы, защитить свою безопасность, избавиться от евробюрократии в Брюсселе, проводить политику в своих интересах, а не в интересах еврокомиссаров.
  +3
  avatar
  А как управлять этим Левиафаном без бюрократии? :) Ну будет интермариумская бюрократия в Варшаве…
  0
  avatar
  Никак не управлять.
  Все будут свободны, равноправны,
  Делать, что хотят и говорить на своём языке.
  -1
  avatar
  Ну так уже было. И это очень плохо для нас закончилось. Не побоюсь этого слова – расчленением :)
  +1
  avatar
  Ну так уже было. И это очень плохо для нас закончилось. Не побоюсь этого слова – расчленением

  На этот раз расчленять будут не русские нас, а мы русских. Роли меняются.:)
  0
  avatar
  А как управлять этим Левиафаном без бюрократии?

  Элементарно. Это не имперский проект. Это союз государств против агрессивной России и против гегемонистских притязаний Берлина или Брюсселя с евробюрократами. В Интермариуме каждое государство управляется самостоятельно. А общие вопросы (обороноспособности, экономик) решаются сообща, но без создания громоздкой бюрократии как в ЕС.
  0
  avatar
  Такой организм будет нежизнеспособен. Однозначно. Раскачивается такая система на раз два…
  0
  avatar
  Кем раскачивается?
  Никто не позволит уже Москве и Берлину раскачивать наши страны и народы, натравливать нас друг на друга. У нас есть общий враг. На сегодня это путинская Россия. Вот против нее мы и будем дружить.

  Вам не нравится? В таком случае вы русский агент на форуме.8-)
  0
  avatar
  8-) Как же так, Лучший агент Онегино… по итогам прошлого года… А тут на те. Штотанепанятна:)
  0
  avatar
  А мне понятно. Это форум об Интермариуме. Вы тут. И выступаете против Интермариума.
  Зачем в таком случае Вы тут?

  Работа такая. На Путина.8-)
  0
  avatar
  Секундочку… Это форум «об Интермариуме»? Или «за Интермариум»? Или у вас демократия тут и никакая иная точка зрения не имеет право на существование? :)
  Не будьте голословны, уважаемый Monro, и приведите мои слова, где я «выступаю против Интермариума».:)Будьте так любезны.
  0
  avatar
  Секундочку… Это форум «об Интермариуме»? Или «за Интермариум»?

  И «за». И «об».

  Или у вас демократия тут и никакая иная точка зрения не имеет право на существование?

  Это не ко мне. Я лично не демократ, а буржуазный идейный автократ. 8-)

  Не будьте голословны, уважаемый Monro, и приведите мои слова, где я «выступаю против Интермариума».Будьте так любезны.

  Да все ваши реплики, что это утопия, что это поссорит нас скем-то, намек на русских- это по сути выпады против Интермариума. Не шифруйтесь, я вас расшифровал.8-)
  0
  avatar
  Я Вас тоже.8-) Вы какую таблетку утром принимали? :)
  -1
  avatar
  Bolek a jak Ty to widzisz jeżeli nie Intermarium to co, może masz jakiś inny pomysł.
  Ja np. nie jestem zwolennikiem Litwy w Międzymorzu.
  0
  avatar
  Jeszcze raz – absolutnie nie odrzucam tej idei, ba nawet ona mi imponuje… Tylko ja poddaje ją krytycznemu rozumowaniu, by zobaczyć, jakich argumentów będziecie używać, broniąc tej idei. Jakie ona ma silne i słabe strony. Od argumentów zależy je siła nabywcza…
  Na razie dobra… Co proponuję? Dobrze gadasz, polać!!!
  0
  avatar
  To ja spróbuje pójść Twoim tokiem rozumowania. Ja chętnie przeczytam Twoją opinię o słabych elementach albo nawet o «niemożliwych» do zrealizowania, nawet postaram się uzupełnić Twoją wypowiedź.
  0
  avatar
  Bolek pomogę Tobie, specjalnie dla Ciebie następny artykuł w Intermarium
  0
  avatar
  Уважаемый Qzenek, согласитесь, это всего лишь ваше личное мнение. %)
  0
  avatar
  Oczywiście że moja subiektywna opinia,dzięki temu się różnimy i możemy się na wzajem uzupełniać.
  0
  avatar
  Дружить против кого то это хреново, потому что когда кого-то уже не будет, и мы не найдем кого-то еще, тогда будем дружить против кого-то из своих. У нас так было во дворе… славные времена.:)
  0
  avatar
  тогда будем дружить против кого-то из своих.

  После аннексии Россией Путина Крыма и войны против Украины русские для белорусов, украинцев уже никогда не будут своими. Враги они нам отныне.
  0
  avatar
  Слушай, а действительно удобно… Скажу сегодня об этом мужу своей сестры… Он как раз с-ка русский… А я то придумки всякие искал поводы разные. А тот достаточно — русский — в морду. Правда? Пусть за Путина отвечает....:)
  0
  avatar
  Не передергивайте.
  0
  avatar
  Отнюдь. Все по Вашему шаблону.
  0
  avatar
  Совершенно очевидно, что вы- тролль и пришли сюда для дискредитации идеи Интермариума.

  Короче, вы агент путина.8-)
  +1
  avatar
  8-) Согласен. А вы просто перепутали таблетку...:):)
  0
  avatar
  Każdemu wystarczy biurokracji w swojej własnej stolicy. Biurokratów i urzędników trzeba zmniejszać a nie zwiększać. Oni niczego nie produkują i nie zwiększają PKB.
  0
  avatar
  Rozumiem, że unijni biurokraci zmniejszyli polskie PKB i doprowadzili kraj do ruiny?
  0
  avatar
  Wypisz wymaluj jakbym słyszał i czytał «brukselskich obrońców» demokracji w Polsce. O krajowych wszelkiej maści nie będę wspominał.
  +1
  avatar
  RZECZPOSPOLITA — obojga narodów? Czy zwyczajna?
  Unia Europejska — absolutnie nie zgadzam się. W tej czy innej postaci ona istnieje od 2000 lat.
  INTERMARIUM — dziś utopia. Zobaczymy nawet nie jutro, a pojutrze.
  0
  avatar
  Bolek z jakie Ty kraju pochodzisz,czy posiadasz chociaż podstawową wiedzę z historii.
  0
  avatar
  Qzeneku, z Białorusi. Wiedzy historycznej nie posiadam, 8-) bowiem tylko Polacy mają do niej prawo.:)
  A dzisiaj macie wolne? To tacy aktywni…
  0
  avatar
  RZECZPOSPOLITA — obojga narodów? Czy zwyczajna? — nie nadzwyczajna a jak myślisz?
  RZECZPOSPOLITA — skrót myślowy, tak Obojga Narodów.
  RZECZPOSPOLITA — Czy znajdziesz takie państwo na mapie świata?
  0
  avatar
  A TY nie masz? Przecież zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.
  0
  avatar
  Mam
  0
  avatar
  No i super. Należy się cieszyć wolnymi dniami, wyciszyć się, przemyśleć różne sprawy ,usiąść z rodziną do stołu wigilijnego ,połamać się opłatkiem ,zaśpiewać kolędy i cieszyć się miłością najbliższych, ukochanych osób.
  0
  avatar
  Zgadzam sie. Dzięki serdeczne. Korzystając z tej okazji serdecznie pozdrawiamy naszych braci Polaków i życzymy im udanej końcówki Świąt!!!:)
  +1
  avatar
  Dziękuję za pozdrowienia i nawzajem. Moja rodzina jest wielokulturowa i wielowyznaniowa więc ja świętuję bardzo długo. :)
  +1
  avatar
  Częste zjawisko w naszych stronach. Oby takich rodzin było jak najwięcej. To jest nawet lepsze od omawianej koncepcji…
  0
  avatar
  Omawiana tutaj koncepcja jest nie do zastąpienia. Powiem więcej — jest NAJLEPSZA. Jestem już «starym» człowiekiem wbrew mojemu nickowi i może nie dożyję tej cudownej chwili kiedy powstanie prawdziwe INTERMARIUM, ale gdyby stał się ten cud, że jednak dożyję to najpiękniejsze będzie to,że nie będę musiał słuchać wiadomości o wojnie sprowokowanej przez Moskwę, że będę widział że moi bracia na Białorusi, w Czechach i na Węgrzech żyją w dostatku i nie głodują.Że jesteśmy bezpieczni bo chroni nas silna armia i nasi wrogowie milion razy przemyślą zanim zrobią coś głupiego. A najważniejsze ,że na całym świecie będą wiedzieć,że nie jesteśmy poszczególnymi małymi państwami europejskimi ale związkiem państw i narodów które należy szanować. A będziemy robić to wszystko nie tylko dla siebie ale przede wszystkim dla naszych dzieci i wnuków.
  +2
  avatar
  Хорошо сказано. Поддерживаю. %)
  +1
  avatar
  Bolek lepiej skasuj ten nowy dział «Польша»
  +1
  avatar
  Почему у Болека на аватаре Рекс? Вот это важней, я считаю!

  А раздел я удалил, т.к. у нас давно есть раздел «Polska»
  0
  avatar
  Jak się mówi potocznie na policję lub służby? ;)
  0
  avatar
  Перебрал массу картинок с Болеком… Он почти везде с Леликом… И почти всегда имеет дебильное выражение лица. А с Рекса что взять?
  0
  avatar
  Służby czuwają .Jaki szybka odpowiedź. :)
  0
  avatar
  Такая работа, сам понимаешь, думаю что в общении собой надо перейти на русский. Польский надо заслужить. А авансом вы не понимаете:)
  0
  У нас вот как принято: только зарегистрированные и авторизованные пользователи могут делиться своим мнением, извините.